LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Debatt
Maria Hagberg

Läsarnas Fria

Kvinnosamling vid ESF för ett feministiskt Europa

Kvinnosamlingen på det femte ESF, nu i Malmö, kommer att bidra med att synliggöra den feministiska rörelsen, skriver Maria Hagberg. Hon ser fram emot en livfull och öppen debatt som de nordiska länderna med sin tradition av att ha feministiska frågor på den politiska agendan bör leda.

 Feministiska organisationer har varit närvarande och delaktiga i europeiska sociala forum sedan dess början i Florens 2002. I Paris visade kvinnosamlingens feministiska rörelse sin kraft genom att samla 3 500 kvinnor från 55 länder. De representerade 350 organisationer från fem kontinenter. I Aten och sedan i London var resultatet mer blandat men positivt ur ett globalt perspektiv. Sedan dess är kvinnosamlingen (Women's Assembly) ett av våra sätt att närvara och uttrycka våra krav. Vi har både egna seminarier och samlingar och deltar i andras.
En del av kvinnorna i ESF är besvikna över att vår kvinnosamling äger rum den 17 september, innan forumet börjar. Sedan ESF i Paris har flera av oss bett att vår kvinnosamling, liksom andra samlingar, ska bli en del av forumet. 
Feminismen idag har utvidgats att omfatta "alla former av diskriminering". Det innebär att diskriminering på grund av annat såsom hälsoproblem, religion, barnafödande, ålder, sexualitet, etnicitet et cetera lett till en mer omfattande syn på kvinnors livsvillkor, både en utmaning och en kategorisering. Vi har stora förväntningar på ESF i Malmö.
Vår deklaration i ESF i Aten och vårt upprop var att respektera Porto Alegre-dokumentet, särskilt artikel 10 som fördömer alla former av diskriminering av människors överordning gentemot andra människor. Det har uppmärksammats och påtalats av den nordiska organisationskommittén (NOC ESF 2008) och de  har offentligt deklarerat att man ställer sig bakom principförklaringen från WSF och att ESF 2008 i Malmö ska efterleva den.
Vi bad om att alla teman skulle omfatta även det feministiska perspektivet och att det skulle ingå i alla stora samlingar. Nu försöker vi kontakta varje ansvarig person inom respektive samling/tema och föreslå talare från den feministiska rörelsen.
Vi har en feministisk östeuropé och sekulär aktivist representerad i öppningsceremonin. Detta är ett stort framsteg för oss!

Kvinnosamlingen på det femte ESF, nu i Malmö, kommer att bidra med att synliggöra den feministiska rörelsen i forumet. Den kommer också  att upprätta band mellan olika deltagande feministiska organisationer. Kvinnosamlingen i Malmö kommer också att stärka samarbetet och utveckla nya konstellationer mellan organisationer. Vi kommer åter visa vår beslutsamhet genom vår närvaro i hela forumprocessen och genom våra feministiska analyser. Kvinnors mänskliga rättigheter, jämställdhet och demokrati är viktiga värden att bevara och utveckla och ingen förändring sker utan kvinnors mobilisering. Det vill vi bidra  med.
Vid Malmös Europeiska Sociala Forum ser vi fram emot en livlig, öppen och insiktsfull debatt som de nordiska länderna ska och bör leda. Deras erfarenheter och tradition av att ha feministiska frågor på den politiska agendan gör det möjligt.
 
I Aten, liksom vid tidigare sociala forum, har vi genom vår närvaro skapat en vision om demokrati och sekulära stater, för ett annat Europa. Bakgrunden är de kraftiga interventioner av religiösa institutioner och samfund, religiös fundamentalism, som ger kraftfulla negativa följder på kvinnors rättigheter. Sambandet mellan patriarkat, ultraliberalism och religiös fundamentalism är uppenbar och det bidrar till en öppen militarisering av samhället, över hela världen. 
 Vi vägrar att låta kvinnors rättigheter underordnas kampen mot rasism eller kampen mot krig. Istället trycker vi på det faktum att kvinnor konsekvent utestängs från den politiska processen och att kvinnors rättigheter alltid ses som en andrahandsuppgift att lösa, långt efter andra orättvisor som ska lösas. Detta leder till motsättningar mellan och inom de progressiva krafterna och försvagar forumprocessen. Det är ingen betjänt av och detta vill vi förändra. 
Kvinnosamlingen kommer att visa på nödvändigheten av ökad gemensam aktivism och ökat motstånd mot förtryck. Vi uppmanar kvinnor och män att förena sig med oss för att bygga ett fredligt, jämställt, solidariskt, sekulärt och feministiskt Europa fritt från diskriminering.

Maria Hagberg
IFE-EFI (Europeiskt Feministiskt Initiativ)

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

Debatt
:

Att göra politik av andligheten

Den debatt som förekommer om religionen i dag gör det viktigt att lyfta fram och visa på religionens inflytande i det politiska livet. Skenbart har vi en föreställning om att vi lever i ett sekulärt samhälle. Vi är inte medvetna om den religiösa indoktrinering som sker, skriver Maria Hagberg, fil mag i socialt arbete.

Fria.Nu
Synpunkten
:

Andas lite frihet

Nyligen var jag på semester i Dubai i Förenade Arabemiraten. Dubai är arabvärldens ekonomiska under. Hela emiraten präglas av ett oerhört byggande. Till exempel byggs världens högsta skyskrapa där, den ska bli över 800 meter hög. Tankarna går till Babels Torn.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria