Läsarnas Fria
Min lilla affär går dåligt!
Ger Desiré tips om hur den lilla delikatessbutiken kan klara finanskrisen.
Jag har en liten delikatessbutik i en galleria. Men affären går inte bra, det ser ut som om människor bara går förbi min butik trotsatt jag har fina varor och skyltar så lockande jag kan i fönstret.
Hyran är ju väldigt hög i gallerian och snart har jag inte råd att ha kvar butiken. Har du något tips på vad jag kan göra?
”snart konkursfärdig”
Svar: Det senaste från utlandet för att öka köplusten är att spegla människans sinnen: syn, smak, lukt mm. Synsinnet har du redan försökt med. Men luktsinnet är också effektivt att använda sig av. Doften av till exempel exotiska frukter eller nybakat bröd verkar köpstimulerande.
Nu finns det doftmaskiner att köpa som sprider ut lockande dofter. Det kan vara något för dig! Finns att köpa på nätet, googla ”smell and buy”. Installera en sån apparat och öppna sedan dörren ut mot gallerian så ska du se att kunderna ”dras in”.
Lycka till!
D
