Debatt


Gunnar Emanuelsson, Björnäs
  • Gräsö skola. Insändarskribenten befarar att skolan läggs ned.
Östhammars Nyheter

Döden för landsbygden?

Gunnar Emanielsson, fd lärare och bosatt i Björnäs på Söderön, tycker att kommunens planer på att lägga ner skolorna i Snesslinge och Gräsö rimmar illa med majoritetens målsättning att uppnå en levande landsbygd i Östhammars kommun.

SKOLAN Åter igen – vad håller på att hända i Östhammars kommun?! För cirka tio år sedan drabbades landsbygden här omkring av nedläggning och utförsäljning av flera skolor. Vad det inneburit för bygden är kanske svårt att mäta, men många är vi som saknar skolans samlingspunkt för oss som valt att leva en bit utanför centralorterna. En skola på landet är inte bara en trygg miljö för barnen. Skolan är dessutom en viktig samlingspunkt även för föräldrar och andra där det kan byggas upp gemenskap dvs. en plats för sportsliga och kulturella aktiviteter.

Och nu är två väl fungerande skolor på tapeten för eventuell nedläggning. Snesslinge skola och Gräsö skola. Båda har på senare tid rustats och moderniserats. Kommunen har satsat ett antal miljoner och anpassat skolorna till nya tidens krav i undervisningen samt ny gymnastiksal och lekplats på skolgården.

Vadan nu detta ? Jo, den ekonomiska maskinen som maler i skolbudgeten har tydligen sin förklaring i en nybyggnation av centralortens högstadium. Och Frösåkersskolan är mycket sliten och det är naturligt att här behövs bättre och mer funktionella lokaler. För att få ihop ekonomin vill man i steg 1 stoppa in årskurs 4 till 6 i samma nya byggnader dvs göra Frösåkersskolan till en 4 till 9-skola. Detta kan ju låta oskyldigt så länge som tio-tolvåringarna endast kommer från våra två låg- och mellanstadieskolor i Östhammar. Vad det sedan innebär för de mindre barnens trygghet och leklust på rasterna tänker jag inte gå in på.

Men att sedan i steg 2 bussa barn från skolor utifrån är en annan och känsligare fråga. Till att börja med årskurs 4 till 6 och efter kraftig åderlåtning av de äldre barnen inse att : ”Ja men hjälp ! Det blev inte så många barn kvar och så har vi ju våra sexåringar också ! Lika bra att lägga ner hela skolan ! Lika bra att skjutsa småungarna också till Östhammar”.

Jag blir rädd! Är det detta en framtid vi vill ha i landsbygden runt Östhammar?

Östhammars kommun vill ju gärna framstå som om de värnade om landsbygden. En levande landsbygd talas det ofta om. Tycker det handlar mer och mer om en bilande och bussande landsbygd. Och bussande av skolbarnen kors och tvärs verkar inte heller särskilt miljövänligt !

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria