Fria.Nu

Mona Sahlin vill bli ny ledare för socialdemokraterna

Mona Sahlin säger ja till att bli partiledare för socialdemokraterna.

Sesam har tidigare skrivit om att flera socialdemokratiska kvinnor har tackat nej. Margot Wallström har tackat nej till att bli partiledare. Carin Jämtin och Ulrika Messing har också tackat nej. Nu har valberedningen frågat Mona Sahlin och hon har svarat ja.Göran Persson slutar som partiledare och i mars ska socialdemokraterna välja en ny partiledare. Valberedningen föreslår en person. På stämman i mars röstar man.Vem är Mona Sahlin? Mona Sahlin har varit politiker i många år. 1982 valdes hon in i riksdagen. Då var hon den yngsta riksdagsledamoten i hela Sverige. Hon har varit arbetsmarknadsminister, partisekreterare, vice statsminister, biträdande näringsminister, integrationsminister och samhällsbyggnadsminister.Mona Sahlin sa redan 1995 att hon var intresserad av bli ny partiledare efter Ingvar Carlsson, som var statsminister då. Men samtidigt kom den så kallade Toblerone-affären. Mona Sahlin hade köpt privata saker till sig själv och betalat med jobbets kreditkort. Bland annat hade hon köpt Toblerone-choklad. Mona Sahlin tog time out och försvann från politiken några år.

Blir Mona Sahlin en bra partiledare för socialdemokraterna? Det finns många åsikter. Somliga säger att valberedningen inte skulle ha frågat Mona Sahlin om inte de andra kvinnorna hade sagt nej. De säger att hon inte är tillräckligt bra. Andra tror att Mona Sahlin kommer att bli mycket bra. De menar att hon vet mycket om politik, är van att debattera och har ett språk som vanliga människor förstår.Marie Demker är professor i statsvetenskap i Göteborg. Hon säger till Svenska Dagbladet:– Mona Sahlin kommer att ta ett fast grepp om partiet tidigt, hon vet vad som krävs av henne. De som tror att hon kommer att bli något slags typisk kvinnlig resonabel partiledare är fel ute.Man hör ofta att socialdemokraterna har en vänsterfalang och en mittenfalang. Vilken tillhör Mona Sahlin? Medias politiska kommentatorer säger att Mona Sahlin är mer mitten än vänster. Mona Sahlin fick kritik av facket 1992 då hon ansvarade för det så kallade stoppaketet. Socialdemokraterna införde lönestopp och strejkstopp för att Sveriges ekonomi skulle bli bättre. En del säger att många inom fackföreningsrörelsen inte har förlåtit henne än för det.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Regeringen vill ha nya betyg

Betygen i skolan ska ändras. Regeringen vill att det ska finnas sex olika betyg. A kommer att vara det högsta betyget och F kommer att vara det lägsta. De gamla betygen försvinner.

Fria.Nu

Man får ha långärmad tröja i simhallen

Det var fel av badvakterna att tvinga två kvinnor lämna simhallen på grund av sin klädsel, sa hovrätten. Kvinnorna hade långärmade t-shirts, joggingbyxor och huvudduk.

Fria.Nu

Rättegång om döds-skjutningen i Rödeby

Förra veckan började rättegången mot en 50-årig man som sköt en 15-åring i Rödeby. Den 50-årige mannen är åtalad för mord och mordförsök. Första dagen fick 50-åringen berätta vad som hände. Han berättade att ungdomarna hade trakasserat hans familj länge. På kvällen när det hände var han mycket rädd. Han tog fram geväret och sköt mot ungdomarna. En pojke dog och en annan blev skadad.

Fria.Nu

Fortfarande dör många i trafiken

Vägverket arbetar för att minska trafikolyckorna i Sverige. Deras arbete kallas noll-visionen. Men trots arbetet med nollvisionen dör fortfarande cirka 500 personer i trafiken varje år.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria