Fria.Nu

Miljöministern får bakläxa om koldioxidutsläpp

2,4 miljoner ton koldioxid. Det var skillnaden mellan den svenska planen för handeln med utsläppsrätter och EU-kommissionens syn på densamma. Nu blir handeln med utsläppsrätter mindre än beräknat under de närmaste fyra åren. Trots att miljöminister Andreas Carlgren (c) själv argumenterade för fler utsläppsrätter.

– Vi delar kommissionens syn på att handeln med utsläppsrätter måste vara restriktiv. Men kommissionen hade utgått från felaktiga fakta. Exempelvis hade man utgått från 2005 som statistiskt basår. Men 2005 var ett exceptionellt år vädermässigt vilket påverkade all industri. Det kan inte användas som en utgångspunkt, säger Tomas Uddin, pressekreterare till Andreas Carlgren.
Eftersom svensk elproduktion i hög grad baseras på vattenverk, som är beroende av nederbörd, kan kraftigt regn påverka utsläppen. I sitt avslag anger kommissionen dock att 2005 låg under det svenska genomsnittet för årsvis nederbörd.

Handel med utsläppsrätter har pågått sedan 2005, och det som nu avslogs var den svenska handlingsplanen för åren 2008–2012. Varje EU-land tilldelas under perioden en viss mängd utsläppsrätter, som vardera motsvarar ett ton koldioxid. Regeringen fördelar därefter utsläppsrätterna. Den svenska handlingsplanen som nu avslagits togs fram av den socialdemokratiska regeringen.
Utsläppen minskas nu från det föreslagna 25,2 miljoner utsläppsrätter till 22,8 miljoner.
Det ursprungliga avslaget levererades den 29 november. Sedan dess har miljödepartementet arbetat för att överklaga beslutet. Under tisdagen i förra veckan mötte Andreas Carlgren personligen miljökommissionär Stavros Dimas för att diskutera de handlingsplanerna.
I ett pressmeddelande om mötet förnekar Andreas Carlgren att han begärt fler utsläppsrätter.

Den ursprungliga planen innebar fler utsläppsrätter, och Andreas Carlgren argumenterade för att återgå till den. Hur är det att inte begära fler utsläppsrätter?
– Det beror på vad man utgår ifrån. Vi har alltid stått bakom den ursprungliga svenska planen och inte försökt utöka den, säger Tomas Uddin.
Nu är beslutet definitivt. Trots att EU-kommissionen ännu inte har meddelat något formellt beslut.
– Visserligen har vi inte fått det formella beskedet än, men det finns inga signaler alls på att kommissionen kommer att ändra sig i den här frågan, säger Tomas Uddin.

Hos den politiska oppositionen mottogs beskedet med glädje.
– EU-kommissionen går in på rätt linje här. Självklart måste basen i systemet vara att tilldelningen av utsläppsrätter stadigt minskar, säger Per Bolund, miljöpartistisk ledamot i riksdagens näringsutskott.
På miljödepartementet framhåller man att man ställer sig bakom kommissionen.
– Vi accepterar kommissionens beslut så länge det är rättvist i förhållande till andra länder, säger Tomas Uddin.
Sverige var inte ensamt om att få bakläxa av kommissionen. Elva av tolv länders handlingsplaner underkändes.
– Det är mycket snack och liten verkstad i den europeiska miljöpolitiken. Man slår sig gärna för bröstet, men när något ska ske här och nu slår man bakut. En sorglig utveckling, säger Per Bolund.

För den borgerliga regeringen börjar nu arbetet med att ta fram en fördelningsplan för nästa fyraårsperiod.
– Regeringen har inte tagit några initiativ i frågan ännu, men det är en stor och viktig fråga som vi givetvis måste diskutera, säger Tomas Uddin.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sverige kan säga nej till en gasledning under havet

Företaget Nord Stream vill dra en 120 mil lång gas-ledning över Östersjöns botten. Många tror att det skulle skada havsbotten. Folkpartisten Carl B Hamilton skriver i en rapport att Sverige kan och bör stoppa gasledningen. Men det måste gå fort.

Fria.Nu

Sverige kan och bör stoppa gasledningen

Den omstridda gasledningen genom Östersjön kan och bör stoppas – men då måste regeringen agera snart. Det skriver folkpartiets klimatpolitiske talesman Carl B Hamilton i en lägesrapport som presenterades i veckan.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria