Asylsökande som får vänta länge blir ofta sjuka
Forskare från Värmland och Stockholm har undersökt hälsan hos asyl-sökande. De har talat med 60 asylsökande som har varit länge i Sverige och levt gömda en del av tiden. De tycker att man måste bestämma fortare om flyktingarna ska få asyl.
De som gömmer sig är ofta mycket oroliga och rädda, säger Sveriges Radios Ekoredaktion. Kvinnorna mår sämst och barnen mår också dåligt. 80 procent vågar inte gå till en läkare. En del får skador för hela livet.
Bertil Larsson är en av forskarna. Han har arbetat inom flykting-psykiatrin i 20 år. Han säger att man måste besluta snabbare vilka som ska få uppehållstillstånd. Han tycker att man ska bestämma hur länge man får utreda ett asyl-ärende. Om det tar längre tid borde den sökande automatiskt få asyl.
Om man fattar beslut snabbt, kan besluten bli fel och orättvisa. Men det är bättre än att den asylsökande måste vänta länge och kanske må väldigt dåligt, tycker Bertil Larsson.
– Man fattar redan orättvisa beslut ibland, säger han.
Migrationsminister Tobias Billström tycker att det är viktigt att fatta rättvisa beslut. Han tycker att det är viktigt även om de asylsökande måste vänta längre. Han säger till Ekot:
– Rättssäkerheten är viktig. Annars kommer människor att säga att asyl-systemet är dåligt. Man måste ha mer resurser för att kunna fatta rättvisa beslut snabbt.
Ett annat förslag från utredningen är att man tar in kvotflyktingar från FN och stoppar asylinvandringen. Då går det fortare att bestämma. Då kan man ta emot dubbelt så många asylsökande utan att det blir dyrare, anser forskarna.
Lätt svenska: Malin Bergendal
