Fria.Nu

USA-extremister protesterar mot Sverige

Westboro Baptist Church har spridit flygblad i New York där Sverige kallas för 'Sodomitlandet'. Det är Sveriges fängelsedom mot pingstpastor Åke Green som upprör den kristna högern i USA.

Det är fängelsedomen mot pingstpastorn Åke Green som får känslorna att svalla hos de extrema medlemmarna i Kansasförsamlingen. De kallar Sverige för 'Sodomitlandet' och en 'homo-fascistisk stat', och uppmanar sina anhängare att bojkotta en känd svensk vodkatillverkare. Nästa vår ska församlingen arrangera en demonstration nära Åhus, där vodkan destilleras.

Green dömdes nyligen i Kalmar tingsrätt till en månads fängelse för hets mot folkgrupp efter att ha predikat mot homosexualitet. I predikan den 20 juli 2002 i Borgholms Filadelfiaförsamling vände sig Green mot partnerskapslagen och påstod bland annat att aids har uppkommit genom människors homosexualitet. Han kopplade ihop sex med djur och pedofili med homosexuella.

Åke Green har överklagat domen till Göta hovrätt.

Juristen Erik Göthe, som har specialiserat sig på tryckfrihetsfrågor, säger till SFT att han anser att domen är olycklig.

- De som tycker domen är bra reflekterar inte över det principiella i detta. De tror att sexuella avvikare blir skyddade. Det tror inte jag. Man kan jämföra med hets mot folkgrupp i lagen från 1984 som blivit striktare och striktare, utan att minoriteter skyddas bättre på grund av det.

Georg Svéd, kanslichef på HomO tycker att det är en självklarhet att skyddet uppgraderats.

- Bakgrunden är efterkrigstidens reflektioner kring det talade ordet. Att det kan gå över i förintelse. Många som är upprörda över inskränkningar i yttrandefriheten är det bara när det gäller vad man får säga om homosexuella, vilket man kan fundera över.

Georg Svéd hade velat se en strängare dom mot Åke Green, medan Erik Göthe tror att möjligheterna är större att det blir en friande dom i hovrätten.

Du kan läsa Greens predikan på högersidan www.contra.nu/green.html.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Försvaret ska göra polisarbete

Inom kort ska lagrådet ta ställning till ett kontroversiellt förslag om att militär ska få sättas in för bekämpning av grov brottslighet och terrorism. Redan i mars kan en proposition läggas fram i riksdagen och jurister som GFT har talat med uttrycker förvåning över hur lite uppmärksamhet utredningen har fått i media.

Fria.Nu

Dennis Töllborg är professor i rättvisa

Många ser Dennis Töllborg som en envis person som tycker att rättvisa är viktigt.

- Jag ger mig aldrig. Jag vill att rätt ska vara rätt. Om någon blir illa behandlad, ska den känna att andra människor förstår det.

Fria.Nu

Funktionshindrade får förstärkt skydd

Den 1 april ändras sexualbrotts-lagen så att lagen om våldtäkt kommer att omfatta även kvinnor som är rörelsehindrade. Fram till denna lagändring dömdes förövaren endast för sexuellt utnyttjande. Våld mot funktionshindrade är relativt vanligt, visar en kartläggning.

Fria.Nu

De vars röst vi aldrig får höra

Övergreppen mot kvinnor kan ta sig olika uttryck. Psykiska och fysiska övergrepp riktade mot funktionshindrade kvinnor har kommit att ge minnen och känslor som kvinnorna många gånger lämnats ensamma att bearbeta

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria