Debatt


Sankta Hubertina
Fria.Nu

Vi borde döda alla björnar

Ute i skogen finns hemska, mordiska bestar färdiga att kasta sig över dem som kommer i närheten. Till skogen kommer också snälla, fredliga jägare för att få frisk luft, motion och kamratskap. Men tro inte att jägarna får gå där i fred! Minst vart hundrade år blir en stackars jägare dödad av någon elak björn som är ute i skogen enbart i syfte att döda människor.

Ett par försvarslösa jägare har också blivit bitna av hemska bestar till björnar.

Visserligen har jägaren först trampat in i björnens ide, låtit sina hundar trakassera den och skadskjutit den. Men det är väl ändå väldigt taskigt av den grymma björnen att gå till angrepp bara för det?

Den borde förstå att jägaren inte är van vid att de djur han råkar skadskjuta försöker försvara sig. Harar, fåglar, rävar och rådjur - till och med älgar - brukar i stället försöka springa undan om de bara orkar.

En och annan elak älgko har förstås sparkat någon snäll jägare bara för att han har skjutit deras kalv. Sådana elaka djur borde också avrättas.

Att sparkas är grymt, det har hänt att jägare fått blåmärken och till och med burits ut ur skogen på bår efter sådana överfall.

Det kommer att bli allt farligare att vara ute i skogen bland dessa hemska, mordiska björnar. Man borde passa på nu när de håller på att gå i ide att jaga ut dem och avrätta så många som möjligt så kanske de överlevande lär sig vem som har rätt att vara i skogen, och rätt att ha sina hundar lösa där.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria