Debatt


Siv Gustafsson
  • Vill vi verkligen hyra ut Norrland till EUs och Natos militär? Det undrar Siv Gustafsson. Kustjägarna på bilden kommer från Norge.
Fria.Nu

Norrland inget övningsfält

Snart tas ett nytt förslag om vårt försvar fram. Där finns ett förslag om att Norrland ska hyras ut till främmande länders krigsmakter. Förhindra det! skriver Siv Gustafsson.

Den 15 december ska riksdagen ta beslut om vårt framtida försvar. I beslutet finns inbäddat ett förslag att Norrland ska hyras ut till främmande länders krigsmakter och dess vapenindustri. Man bjuder i första hand in EU, men bjuder man in EU följer automatiskt Nato och USA med. Även länder som vill köpa eller hyra Jas-Gripen ska få provflyga och provbomba över Norrland. Ytan som försvarsmakten ser som möjlig provflygningsyta berör hela Norrland.

Förslaget att hyra ut Norrland kommer från utredningen Snö, mörker och kyla. Den har inte genomgått den gängse demokratiska beslutsgången. Denna enmansutredning kom ut lagom till semestern, har inte varit på remiss och bakas nu in i en proposition som går till beslut när vi alla är upptagna av julstök.

Bomber kan man få fälla över Vidsel och Älvdalen. Där finns redan nu övningsfält. Vidsels område kommer ibland att utökas till Kirunas Esrange, för att från Kiruna skicka långdistansrobotar som sedan kan bemötas med moteld i Vidsel. Det område man då tar till förfogande är lika stort som Jylland. Största delen av Vidsels övnings-område utgörs av Udtja naturreservat. Ändamålet med naturreservatet är att bevara områdets urskog, naturliga ekosystem och orörda karaktär. Hur gör man det när man förutom långdistansrobotar kommer att testa: markmålsrobotar, luftvärnsrobotar, laser/mikrovågsvapen med hög effekt, Unmaned Combat Airiel Vehicles, slutfasstyrd ammunition/indirekt eld, eldrörsartilleri och raketartilleri? En ännu viktigare fråga man bör ställa sig är hur man bidrar till fred och krishantering med dessa vapen.

Utredningen menar att förslaget ligger helt i linje med Sveriges alliansfrihet. Det finns åtminstone en socialdemokrat, Jalle Henriksson, ordförande i Älvsbyn, som säger nej och Nato ut ur Sverige. Han påpekar att Raytheon, ett amerikanskt vapenföretag, redan har testat sin robot AMRAAM i Vidsel. Roboten har använts i Irak och Afghanistan. Raytheon var mycket nöjt att vara här, och att de fick nödvändigt skydd för att behålla sina affärshemligheter. De vill gärna återkomma.

Kan man säga att det är allians-frihet att upplåta sin mark för en krigförande nation att prova sina vapen här? Kan man tänka sig att terroristgrupper som riktar sig mot amerikanska intressen kan se Sverige som en USA-partner? Ökar risken för terroristhot mot Sverige i och med Sveriges nya tolkning av alliansfrihet? Vad händer om vi vid nästa val får en ännu mer USA- och Natovänlig regering? Då hamnar alliansfriheten definitivt på soptippen.

Jag tror fortfarande att svenskarna är ett fredsälskande folk som värnar om sin stora friska natur. Jag uppmanar dig, trots att det är mitt i julstöket: kontakta ditt parti och berätta hur du vill ha det.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria