Fria.Nu

Fler invandrare ska bli nämndemän

Regeringen vill ha fler unga och fler invandare som nämndemän vid rättegångar i Sverige.

- Det finns många med utländsk bakgrund ute i samhället. Då ska det finnas många med utländsk bakgrund i domstolarna också, säger justitieminister Tomas Bodström till Sveriges Television.

Nämndemän är i genomsnitt 58 år. Många nämndemän är äldre. Nämndemännen är medborgarnas röst i rättegångar. De ska hjälpa till så att domaren dömer rättvist. Det är viktigt att det finns olika nämndemän: unga, gamla, rika, fattiga, svenskar och invandrare. Nämndemännen ska kunna vara allas röst. Det är för att domarna ska bli så rättvisa som möjligt.

- Det är viktigt att folk har förtroende för våra domstolar, säger Tomas Bodström.

I Falun somnade två nämndemän under rättegången. Då fick man ta rast. De två nämndemännen kanske inte somnade för att de var för gamla, men regeringen vill att fler unga ska kunna bli nämndemän.

Vem blir nämndeman idag?

Den som vill bli nämndeman idag måste prata med något av de politiska partierna. De politiska partierna väljer vem som blir nämndeman. En nämndeman är som en domare utan domar-utbildning. Men alla ledamöter i en rätt har samma rösträtt.

Regeringen vill ändra på att partierna väljer alla nämndemännen. Regeringen vill att alla ska kunna söka ett uppdrag som nämndeman.

Hur ska en person vara för att bli nämndeman?

En nämndeman ska vara bra på att lyssna på andra. En nämndeman ska också ha gott omdöme och kunna säga varför hon eller han tycker på ett visst sätt. En nämndeman ska veta mycket om samhället. Den som är nämndeman arbetar i rätten 8-12 dagar per år.

Man får 300 kronor per dag. Man får också pengar för resor till domstolen. Om man behöver ta ledigt från sitt jobb för att gå på en rättegång, får man pengar från rätten i stället för lön den dagen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Regeringen vill ha nya betyg

Betygen i skolan ska ändras. Regeringen vill att det ska finnas sex olika betyg. A kommer att vara det högsta betyget och F kommer att vara det lägsta. De gamla betygen försvinner.

Fria.Nu

Man får ha långärmad tröja i simhallen

Det var fel av badvakterna att tvinga två kvinnor lämna simhallen på grund av sin klädsel, sa hovrätten. Kvinnorna hade långärmade t-shirts, joggingbyxor och huvudduk.

Fria.Nu

Rättegång om döds-skjutningen i Rödeby

Förra veckan började rättegången mot en 50-årig man som sköt en 15-åring i Rödeby. Den 50-årige mannen är åtalad för mord och mordförsök. Första dagen fick 50-åringen berätta vad som hände. Han berättade att ungdomarna hade trakasserat hans familj länge. På kvällen när det hände var han mycket rädd. Han tog fram geväret och sköt mot ungdomarna. En pojke dog och en annan blev skadad.

Fria.Nu

Fortfarande dör många i trafiken

Vägverket arbetar för att minska trafikolyckorna i Sverige. Deras arbete kallas noll-visionen. Men trots arbetet med nollvisionen dör fortfarande cirka 500 personer i trafiken varje år.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria