Fria.Nu

Missriktad EU-konferens om inre säkerhet

I förra veckan hölls den omdebatterade konferensen Den inre säkerhetens roll i relationen mellan EU och dess grannar i Wien. Konferensen skedde på initiativ av Österrike med målet att stärka EU:s säkerhetsstrategi. Deltog gjorde ministrar och andra representanter från EU:s 25 medlemsländer, alla EU:s grannstater, flera internationella organisationer, samt USA och Ryssland som observatörer. Samtalen handlade främst om bekämpning av terrorism, organiserad brottslighet, korruption samt illegal invandring.

Konferensens andra dag ägnades helt åt sydöstra Europa, med fokus på att utveckla polisiärt samarbete. Om detta presenterades en konkret plan om att EU ska hjälpa de deltagande länderna att uppnå europeisk standard.

Tony Bunyan från organisationen Statewatch, som bevakar överstatliga frågor, anser att detta är nödvändigt men han ifrågasätter hur mycket EU kan lära dem:

- Säkerhet baseras på ett fungerande civilt samhälle, med fri media och konkret inflytande. På EU-nivå finns det inte ett fungerande civilt samhälle.

Han är också oroad över EU:s sätt att hetsa upp rädslan för terrorism.

- Den verkliga frågan här är att man använder en uppblåst rädsla för att sedan införa kostsamma åtgärder som har väldigt lite att göra med det verkliga problemet, säger Bunyan.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Miljöpartiet Grüne blev större i Österrike

Nu har man räknat färdigt rösterna i valet i Österrike. Troligen kommer Socialdemokraterna och Folkpartiet att bilda regering. Fler än förut har röstat på högerpopulistiska partier, men de har röstat på olika sådana partier. Därför blev det inte så många röster på varje parti. Tredje största parti blev miljöpartiet Grüne.

Fria.Nu

Romano Prodi får det inte lätt

Italien har haft stora problem i flera årtionden. Det har varit ekonomiska kriser och politiska skandaler. Det har varit mycket korruption.
Nu blir Romano Prodi premiärminister. Han måste rädda det sociala skyddsnätet, förändra landets ekonomi och ge media frihet.

Fria.Nu

Italienska valet väcker många frågor

Italien är ett land som är sargat av årtionden av ekonomiska kriser, politiska skandaler och korruption. Där måste nu Romano Prodi och hans Union bland annat rädda socialstaten, reformera landets ekonomi och befria pressen. Prodi har dessutom lovat att han ska styra för alla italienare i ett land som är starkt splittrat politiskt.

Fria.Nu

Osäker framtid för sexarbetare i EU

Jämställdhetsombudsmannen Claes Borgström är inte ensam om att vilja debattera trafficking i samband med årets fotbolls-VM. Men det är inte många som stödjer hans bojkottförslag. Synen på prostitution skiljer sig vitt mellan länderna i EU.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria