Göteborgs Fria

Göteborgssomalier spelar för Sverige

I veckan samlas somalier från hela världen i Sverige för att spela fotboll mot varandra. Sverige representeras av ett gäng göteborgare.

Exilsomalier från hela världen söker sig till Rinkeby i helgen. Då drar de somaliska veckorna, en folkfest som i år firar sitt tioårsjubileum, igång. Höjdpunkten är en stor fotbollsturnering med somaliska lag från flera olika länder.

I år är det svensksomaliska laget göteborgskt. Det är Neutrala Föreningen från norra Biskopsgården som ställer upp för att försvara – eller allra helst förbättra – förra årets silvermedalj.

– Vi vill vinna och representera Göteborg. Vi har ett bra försvar och är rätt samspelta, konstaterar lagets tränare Abdiaziz Abdickadiy.

Det är inte första gången laget ställer upp.

– Turneringen har funnits i nästan tio år, och själva har vi varit med i åtta. Men den är fortfarande väldigt okänd här i Göteborg, berättar Aliyare Gaani Abdi, samordnare i Neutrala Föreningen i Biskopsgården och kontaktperson för laget.

Han säger att turneringen är en av årets höjdpunkter för de unga somaliska killarna i Biskopsgården.

– Den har en väldigt stor betydelse för ungdomarna ute hos oss, som nästan allihop kommer från Solmalia. De kan inte åka någon annanstans under sommaren, konflikterna i Somalia gör att det fortfarande är väldigt osäkert att besöka det landet. Turneringen blri ett sätt att träffa släktingar och vänner.

På Kvibergs konstgräs tränar laget, som vanligtvis spelar i sjundedivisionen, ett intensivt pass. De behöver spela ihop sig inför turneringen. Lite vid sidan av linkar Mohamed Ahmed, gammal juniorlagsspelare i Häcken som har spelat för Neutrala i tre år. Han är småskadad just nu, men håller med Aliyare Gaani om turneringens betydelse.

– Det är grym stämning, fullt med publik och man träffar olika sorters människor.

Han berättar engagerat om förra årets final, då Neutrala var med hela vägen upp i finalen, bara för att till slut förlora på straffsparkar. Gemenskapen som fotbollen skapar är viktig, konstaterar han.

– Tidningarna gillar mest att om att skriva problem för somalierna här i Göteborg. De har skrivit väldigt mycket dumt. Men det finns ljusa saker också. Neutrala föreningen och fotbollen gör väldigt mycket nytta för ungdomarna ute hos oss. Det skapar en trygghet.

Föreningen sysslar inte bara med fotboll. Aliyare Gaani har höga ambitioner och är noga med att påpeka att man inte bara vänder sig till somalierna i Norra Biskopsgården. Han vill att föreningen ska kunna fungera som en ”brobyggare” i området. Efter en nystart för något år sedan har föreningen inlett samarbeten med Bostadsbolaget och lokala skolor för att kunna erbjuda läxhjälp till ungdomar som halkat efter.

– Det är viktigt för oss att inte vara bidragsberoende. Vi måste klara oss själva. Syftet är att nå så många ungdomar som möjligt. Vi kan inte göra allt, men vi kan göra så mycket vi kan, säger Aliyare Gaani.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sverige kan säga nej till en gasledning under havet

Företaget Nord Stream vill dra en 120 mil lång gas-ledning över Östersjöns botten. Många tror att det skulle skada havsbotten. Folkpartisten Carl B Hamilton skriver i en rapport att Sverige kan och bör stoppa gasledningen. Men det måste gå fort.

Fria.Nu

Sverige kan och bör stoppa gasledningen

Den omstridda gasledningen genom Östersjön kan och bör stoppas – men då måste regeringen agera snart. Det skriver folkpartiets klimatpolitiske talesman Carl B Hamilton i en lägesrapport som presenterades i veckan.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria