Fria Tidningen

”Jag vill ha blommig sojakorv till lunch”

Vid en workshop vid Alternativveckan arrangerad av kampanjen "Köttfri måndag" diskuteras varför det är viktigt att konsumera mindre kött, samt för- och nackdelar med kampanjen.

– Jag tycker det är bra att ordet "kött" lyfts fram. Det sätter fokus på vad det är man faktiskt äter, säger en av deltagarna.

– Jag är beredd att stå bakom kampanjen även om den är lite "snäll" och även omjag som vegan inte tycker man ska äta kött överhuvudtaget, fortsätter en annan. Den vänder sig ju till köttätare och inte redan övertygade.

En representant från kampanjen poängterar att tanken aldrig varit att det ska stanna vid en dag, det är en början och ett hanterbart sätt att presentera kampanjen när de pratar med privatpersoner, företag, kommuner och skolor. Under Almedalsveckan har kampanjteamet uppmuntrat människor de pratat med att skriva på ett "löftesvisitkort" med texten: "Jag stödjer Köttfri måndag och lovar att äta vegetariskt minst en dag i veckan och uppmuntra andra att göra det samma".

– Det går att anpassa argumenten för en köttfri dag så att de passar alla, sägeren annan kampanjrepresentant. Bryr man sig inte om djuren så tänker man kanske på miljön, gör man inte det bryr man sig kanske om andra människor, och gör man inte det heller kanske man tänker på sin egen hälsa.

Workshopen avslutas med en brainstorm där deltagarna ska komma på sånger på temat "köttfri måndag".

– Det vore fint med en gospelkör, utbrister någon.

– Man kan byta ut alla "köttord" i barnsånger, säger en annan. "Jag vill ha blommig sojakorv till lunch pappa..." och "Majskolv boogie yeah...". 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Köttfri måndag kommer till Stockholm

Några kommuner har redan infört en köttfri dag i alla skolor och nu står Stockholm på tur. I torsdagskväll arrangerade Studiefrämjandet Stockholm tillsammans med Miljöförbundet jordens vänner, Svensk mat- och miljöinformation och Ekoteket informationsträffen Köttfria måndagar i Stockholms skolor.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria