Debatt


Rasmus Ericsson
Fria Tidningen

Vad gör du Hillevi?

UNGDOMSARBETSLÖSHET Det är inte okej att 142 000 ungdomar i åldern 15-24 är arbetslösa. Ungdomar som har jobb idag har nästan aldrig en trygg anställning. Man jobbar deltid, timanställning eller så är man en av de 142 000 arbetslösa ungdomarna. Jag såg ett program för ett tag sen där jag fick se hur ungdomar utnyttjats på arbetsmarknaden. Ungdomar som blir tvingade att skrubba toaletter med tandborste eller ungdomar som sliter 12-14 timmar om dan för att få komma hem och få ett sms av sin chef där det står hur dålig man är. Hillevi Engström ska föreställa arbetsmarknadsminister. Men vad gör hon för oss ungdomar? Ingenting!

Stoppa lönedumpningen, ge oss rätt till en trygg anställning, för att vi är inte slavar. Vi är ungdomar!

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Inga fler ursäkter!

JÄMSTÄLLDHET Unga kvinnors ohälsa är en fråga som glömts bort. Det är en väldigt viktig fråga. Det är unga kvinnor som känner sig mest stressade över skolarbetet om de ska hinna med allt. Unga kvinnor måste också klä sig rätt för att inte bli kallade skällsord. De kan inte gå i korta kjolar och inte heller med polotröja, men hur ska det vara då?

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria