Debatt


Kia Andreasson (MP)
Göteborgs Fria

Gärna station i Säve – men Kärra först

Vi har full förståelse för att boende i Säve vill ha en pendelstation. Alla vill ha en pendelstation i närheten av sitt boende. Men som politiker måste man se till helheten och försöka använda de begränsade resurserna på bästa sätt, skriver Kia Andreasson, MP, i en replik till Helena Joelsson Ekström.

För varje station som byggs förlängs restiden och bygger vi på ett ställe så kommer vi att avstå från att bygga på ett annat. Var stationen på norra Hisingen etableras måste hänga samman med var man kommer att expandera och var behovet är störst.

Säve ser inte ut att bli ett expansionsområde av två skäl. Dels vill vi bevara den värdefulla jordbruksmarken och dels innebär närheten till flygplatsen ett hinder. Söder om Kärra och ner mot Bönered och Tagene finns däremot expansionsplaner tillsammans med ett spårreservat enligt stadens översiktsplan.

Kärra har redan idag mycket större underlag för en station än Säve och än mer när bostäderna färdigställs. Centerpartiet reserverade sig så vitt jag vet inte mot Översiktsplanen eller lämnande någon protokollsanteckning när den antogs för ett par år sedan, vilket man borde gjort om partiet stått bakom de tankar som Carlos Andersson nu framför.

Detta innebär inte att vi i Miljöpartiet är emot att Trafikverket öppnar upp en station i Säve. Tvärtom, det skulle vara positivt! Men inte på bekostnad av att Kärrastråket blir utan. I vårt yttrande ville vi uppmärksamma Trafikverket på var i staden vi planerar att bygga nytt och att de bör ha detta i åtanke när de planerar för framtida trafik.



Fakta: 

Läs Helena Joelsson Ekströms artikel här:

http://www.goteborgsfria.nu/artikel/90042

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria