LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Debatt
Susanne Linde

Läsarnas Fria

Hurra! Läsarnas Fria!

Om varför Läsarnas Fira Tidning är det bästa som hänt på länge, och varför alla andra tidningar är korrupta.

Media i Sverige är korrupt. Värst är naturligtvis kvällspressen med sin skvallerjournalistik och sina lögner som i ett slag fullständigt kan ödelägga en människas liv. Fråga mig - jag vet!

Men de andra tidningarna är inte mycket bättre. Jag reagerar ofta och agerar också. Det innebär att jag skriver insändare och debattartiklar till bland annat DN. Jag tror mig veta att jag faktiskt är rätt bra på att formulera mig och är varken rädd att säga min mening eller skriva under med mitt namn.

Om jag starkt reagerat på en av DN:s kolumnister  - så får jag alltid svaret "tyvärr kan vi inte publicera inlägget på grund av utrymmesbrist". Samma svar får jag om jag skriver under med det parti jag tillhör - Feministiskt initiativ. Det passar sig inte! Tidningen dödar debatten med det oantastliga - "utrymmesbrist" - som gör en svarslös och försvarslös.

Men skriver jag under utan partibeteckning så tas inlägget in - om det är "lagom hård kritik" och inte drabbar tidningens journalister vill säga.

På så vis ser tidningen till att välja vad som får uttryckas i ord och inte. Vilka partier som får synas och inte. Det är så demokrati och tryckfrihet fungerar i Sverige.

Därför vill jag HYLLA Läsarnas Fria Tidning
. Jag hoppas verkligen att ni/vi får många medlemmar och prenumeranter. Att det skrivs mycket - argt, upprört, glatt, förbannat, tårdrypande, hängivet  - och det viktigaste - att det skrivs!

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria