LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Insändare
BirGitta Tornérhielm

Läsarnas Fria

Ge städerna livskvalitet

I genomsnitt bör CO2- utsläppen minska 65 % över hela jorden så fort som möjligt för att stabilisera klimatet. Det innebär att västvärlden bör sänka den med 85 % för att ge den fattigare delen av världen en rimlig chans.

Ett konkret förslag är att förbjuda bilar i våra stora städer, undantaget naturligtvis nyttotrafik och för grupper som inte kan nyttja kollektivtrafiken. Det är inte en svår uppoffring eftersom städerna har ett väl utbyggt kollektivtrafiknät.

Tvärtom – det blir en källa till ökat välbefinnande i städerna, en miljövinst på alla plan.

Kollektivtrafiknäten finns, men ökad turtäthet och viss utbyggnad måste ske. Den bör kunna ske ganska snabbt.

En nödvändighet är att förhindra en temperaturstegring över 2 grader. Blir det mer stiger temperaturen snabbt eftersom tjälen i tundrorna över hela jorden smälter. Då finns det inte mycket livskvalitet kvar för oss människor, varken i städer eller landsbygd.

BirGitta Tornérhielm, ordförande Framtiden i Våra Händer


ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria