Fritidsgårdar och ungdomshus nu!
Sverige är en liten nation på en stor yta, och med ett stormaktsförflutet som vi tycks ha svårt att frigöra oss från.
Med cirka 9 miljoner invånare har vårt land färre invånare än världens storstäder. Ändå kopierar vi de stora ländernas lösningar på deras stora befolkningsproblem.
Vi skapar konflikthärdar i stället för att lösa dem. Segregering istället för integrering. Friskolor istället för en gemensam skola som kan fostra till gemensamma värderingar.
Vi har blivit bestulna på vår tid och mötesplatser (stormarknader är inga platser att mötas på), vilket gör att man inte kan prata sig samman och ta sitt ansvar för det samhälle vi lever i.
De senaste dagarnas ungdomsvåld måste leda till att vi alla gör något för att förhindra att det upprepas. Då har de döda ungdomarna inte dött förgäves.
Sveriges ekonomi är nu bra. Använd våra pengar till fritidsgårdar och ungdomshus med många fritidsledare och annan personal, samt frivilliga vuxna - föräldrar, pensionärer, intresserade – NU inte sedan. Gör det för våra unga, men också för alla oss andra.
Det är bättre att bygga fritidgårdar och ungdomshus än fängelser, bättre med fritidsledare än fängelsevakter. Det är bättre med förebyggande åtgärder än senare straffpåföljder.
Vi behöver våra ungdomar och de behöver oss. Unga och gamla, nya och gamla svenskar behöver mötas, lära känna varandra, och tillsammans bygga upp det Sverige vi vill leva i.
Därför behövs fritidsgårdar och ungdomshus med nödvändig personal NU, samt billiga möteslokaler för ideella organisationer.
