LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Insändare
Eva Berglund

Läsarnas Fria

FRA - varför det inte är en bra idé

Sent ska syndarn vakna och trots att jag är otroligt skeptisk till avlyssning och övervakning av människor har jag varit inaktiv för att stoppa FRA lagen. Men här är några synpunkter på varför den inte är en bra idé.

FRA - lagen behövs inte för att hitta spioner. När hittades senast en svensk spion? Det var väl Bergling och innan dess Wennerström. Utländska spioner, som spionerande ryssar är vanligen ambassadpersonal verkar det (när man ser på vilka som utvisas). Sveriges militära hemligheter är minimala eftersom våra militära spioner avslöjat de fasta anläggningarna redan och försvaret är både bantat till ett minimum och utförs av värnpliktiga. Med hänsyn till att det är militärer och ambassadpersonal som är de troligaste spionerna, så kan underrättelseverksamhet enklast handla om dessa mycket begränsade grupper.

FRA - lagen behövs inte för att mäta intensiteten på trafiken. Det måste gå utmärkt väl att studera mängden trafik i kablarna utan att behöva gå in i enskilda meddelanden.

FRA - lagen behövs inte för att hitta terrorister i Sverige. Senaste terroristdådet jag kan påminna mig var mot västtyska ambassaden på 70-talet och kidnappningsplanerna mot Anna-Greta Leijon. Sverige är sonika inte ett speciellt intressant land att bomba för dagens terrorister. Vi är (trots allt) en tämligen hygglig nation med en någotsånär anständig utrikespolitik. Terroristpratet verkar mest till för att skrämma upp oss (med något som kan liknas vid Naomi Kleins chock-terapi - "skräm upp folk så de utan att fatta det accepterar extrema åtgärder") så att vi ska acceptera allvarliga grundskott mot vår frihet och integritet.

FRA - lagen sägs det - ska inte användas mot svenskar och bara på meddelanden som går över sveriges gräns. Detta är givetvis omöjligt eftersom man inte kan avgöra vilka som är svenskar som skriver meddelanden, jag kan förstås sitta på ett internetcafé i Spanien och skriva, och jag är otvivelaktligen svensk. Dessutom, så när man skriver ett meddelande är det på inget sätt givet var servern som vidarebefordrar trafiken ligger.

Slutligen vill jag bara uppmana till passivt motstånd genom att skaffa program som krypterar meddelanden som man skriver. Detta tror jag har beskrivits i tidningen ny teknik och går säkert att lära sig på annat håll.

Och stort tack till alla som idkat protester, och fortsätt med det.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria