LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Insändare
Ann Löwenstein

Läsarnas Fria

Kung för en dag - privatisera kungahuset

Varför skall de rikaste representera ett land? Ett mått på välfärd/ofärd kan vara att de fattigaste i riket gör denna uppgift

Jag har som förslag att kungahuset privatiseras. Istället för att betala sina surt förvärvade kronor i skatt för kungahusspektaklet, kan den som vill få bidra till socialbidraget. Kungahuset kunde även det få samla in pengar, skramla med bössor på stan med påskriften ”Stöd kungahuset”.

Varför ska de rikaste representera ett land? Ett mått på välfärd/ofärd borde istället vara att de fattigaste i riket skötte denna uppgift. Man kunde kanske lotta ut erfarenheten: Ta en lott och bli kung för en dag, eller en vecka kanske. Underbetalda inom exempelvis vård och omsorg skulle på detta vis få chansen att svepas i glamourens glans och för en gångs skull bli upphöjda.Nåja, detta är en tramsig idé, själva påfundet med ett kungahus tillhör en förgången tid. Trots detta lär 70 till 80 procent av Sveriges befolkning stödja kungahuset. Jag tror att detta grundar sig i ett behov av sagor hos folket, en dröm om de sagor vi läste som barn. Ett klass-samhälle utan komplikationer.Jag manifesterar gärna under parollen ”Ner med monarkin”. Och om inte detta går är alltså förslaget ”Privatisera kungahuset”.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria