• Åtal mot demonstranter efter händelserna i Limhamn den 23 augusti väntas inom kort. Om det blir något åtal mot polisen är ännu oklart.
Skånes Fria

Åtal väntas mot demonstranter efter Limhamn

Ett tjugotal av de demonstranter som protesterade mot Svenskarnas partis torgmöte den 23 augusti i Limhamn är misstänkta för brott. Om åtal mot polisen kommer att väckas är fortfarande oklart. Vänsterjuristerna i Lund planerar en JO-anmälan.

Åtalspunkterna mot demonstranterna spänner från våldsamt upplopp och våldsamt motstånd till brott mot maskeringsförbud. Det är ett digert bildmaterial som åklagare Jörgen Larsson just nu går igenom. Parallellt hålls förhör med de misstänkta. I nuläget är det ingen som är frihetsberövad.

– Jag ser heller inte att ett sådant behov skulle uppstå, säger Jörgen Larsson.

Samtidigt har flera privatpersoner anmält polisen för deras agerande och polisen har också anmält sig själv. En fråga som ska utredas är om polisen gjorde fel när rytteriet sattes in mot demonstranter, en insats som ledde till att flera personer skadades. Advokatbyrån Minerva i Stockholm har stöttat privatpersoner som velat anmäla polisen.

– Vi har kunnat svara på frågor om hur man gör en anmälan, berätta att man får ha med sig vittnesstöd och betona att det är viktigt att se till att protokollet från förhöret återger det man har sagt till polisen, säger Mai Greitz, jurist på Minerva advokatbyrå.

Utreder anmälningarna mot polisen gör biträdande överåklagare Eva Nilsson på Särskilda åklagarkammaren, tidigare riksenheten för polismål. Förundersökning pågår och förhör hålls just nu i Danmark. Ännu är det för tidigt att ge besked kring om och när ett eventuellt åtal mot polisen kommer att väckas.

Inom kort skickar vänsterjuristernai Lund in en JO-anmälan mot polisens agerande. Den bygger på vittnesmål och dokumentation från privatpersoner och journalister. Anmälan ifrågasätter lämpligheten och proportionaliteten i polisens insats och huruvida polisen har hållit sig inom befogenhetens gränser. Syftet är, enligt Vänsterjuristerna, att visa på systematiska felaktigheter från polisens sida och ge upprättelse till dem som skadats.

– Det är viktigt att anmäla för att inte låta gradvisa försämringar och inskränkningar av rättigheter bli normaliserade, säger Anna på Vänsterjuristerna i Lund.

Anna vill inte ha sitt efternamn i tidningen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria