Göteborgs Fria

Två gripna i Göteborg misstänkta för mord i Syrien

Två personer greps i dag, torsdag, i Göteborg misstänkta för terroristbrott genom mord i Syrien.

De är misstänkta på sannolika skäl och ytterligare en person är anhållen i sin frånvaro, även de två gripna är anhållna i sin frånvaro.

‒ De misstänkta gärningarna har begåtts i Syrien under år 2013. De frihetsberövade är 30 respektive 32 år gamla, svenska medborgare och bosatta i Göteborg, säger Ronnie Jacobsson, kammaråklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål, som leder utredningen, i ett pressmeddelande.

Åklagarmyndigheten meddelar att utredningen omgärdas av stark förundersökningssekretess och att ytterligare information inte kommer att kunna lämnas, men att information om eventuella häktningsförhandlingar lämnas så snart det är möjligt.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria