Stockholms Fria

Oljan har strandat i fågelskyddsområde

Tjockolja från Herakles, som sjönk den 2 mars vid Grundkallens fyr vid Upplandskusten, har flutit iland på öar i Gräsö södra skärgården. Sanering pågår på ön Blåbådan som klassas som fågelskyddsområde. Länsstyrelsens tillsynsman varnar för att fler viktiga fågelområden kan drabbas.

På den kala ön Blåbådan syns spåren efter tjockoljan. Klipporna och stenarna på öns nordsida är insmetade med ett centimetertjockt lager och en bra bit upp på ön färgas snötäcket av oljans svarta stänk.

Elva sanerare som satts in av räddningstjänsten i Östhammar befinner sig just nu ute på ön för att rensa den, samt intilliggande Hållet, från ilandfluten olja.

Och klockan tickar i takt med solen. Om ett par veckor beräknas fåglarna anlända för häckningsperioden.

- Det mest akuta är att ta om hand den olja som fortfarande ligger på snö eller is. När den hamnar direkt på klipporna blir den svårare att få bort, säger Skadeservice Fredrik Pettersson som är arbetsledare på plats.

De overallklädda sanerarna vid vattnet hackar loss oljiga isklumpar och lägger ned dem i svarta plastsäckar. Kollegorna längre in på ön kryper runt på knäna på snön och gräver upp oljestänk som de sedan petar ned i hinkar.

- Det är ett tröstlöst arbete, men så länge det är bra väder ska man inte klaga, säger saneraren Sven-Olof Söllvander.

Nästa steg efter snörensningen blir att rengöra stenar och klippor. Med högtryckstvätt kommer man att spola klipporna rena. Flytande absorberingsmedel och en utlagd engångsläns kommer att samla upp oljan i vattnet.

Räddningstjänsten har i dag 30 personer, inklusive sanerarna, sysselsatta i kampen mot oljan. En materialdepå håller på att byggas upp ute i skärgården och Gräsöbon Ragne Jansson har engagerats som guide i de fortsatta spaningarna i farvattnen sydost om Gräsö.

Hittills har olja påträffats i isen utanför Högsten, Hamnskär, Trutbådan, Älgbådan och Lilla Risten. Koncentrationen av olja är varierande och det är oklart om och i så fall vilka åtgärder som kommer att vidtas på dessa ställen.

- Just nu vi sätter vi in våra krafter på Blåbådan och hoppas på bra väder. Vi är beroende av det, säger Charles Ågren, informationsansvarig på räddningstjänsten.

Länsstyrelsens tillsynsman för sjöfågel, Alf Sevastik, har också kopplats in i arbetet. Han har pekat ut ett antal viktiga fågelområden som bör prioriteras om oljan sprids och spolas upp på fler öar. Alkfågel, silvertärna och ejder är fåglar som kommer för att häcka i den här delen av skärgården.

- I området häckar många olika arter. Det finns också öar med ett rikt fågelliv som inte är fågelskyddsområden som är viktiga, säger Alf Sevastik.

Olja från Herakles har även hittats i små mängder i norra Roslagen, på bland annat Understen, Arholma, Storroten och Lillroten.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria