Stockholms Fria

Latinamerikas gatubarn får upprättelse

Filmarna Åsa Faringer och Ulf Hultberg har under tre års tid följt ungdomar i Mexiko och Guatemala. Nu är filmen färdig. Nedslag i helvetet handlar om illegal handel med barn och utrensning av icke önskvärda personer.

Reina bor utanför en tunnelbanestation i Mexico City. Hon lämnade hemmet efter att ha blivit utsatt för våld och sexuella övergrepp. Ana lever i ständig skräck för att förlora sitt barn efter att av olika anledningar ha blivit sammankopplad med illegal barnhandel. Marcela lever gömd med sina tre små söner som hon har tillsammans med en medlem i ett av Guatemalas ungdomsgäng, maras.
Så ser vardagen ut för de tre huvudpersonerna i dokumentärfilmen Nedslag i helvetet, som i veckan hade premiär på Orionbion på Södermalm.
Åsa Faringer och Ulf Hultberg har följt de tre unga kvinnorna och filmen belyser brännheta frågor i Latinamerika: illegal handel med barn, utbredd kriminalitet och social rensning, som bland annat tar sig uttryck i mord av gatubarn.
Arbetet med filmen pågick parallellt med andra projekt.
– Idén grundar sig i ett långt engagemang i Latinamerika. Framförallt Ulf har varit engagerad i Latinamerika under hela sitt yrkesliv, berättar Åsa Faringer.

Paret levde under flera år i Mexico City och Åsa gick i filmskola där 1989–93. De får därför kontinuerlig information om situationen i Latinamerika, bland annat från barnrättsorganisationen Casa Alianza.
– De belyser dödandet av gatubarn i Guatemala och vi blev väldigt tagna av det vi fick reda på, berättar Åsa Faringer.
Ett fall som Casa Alianza tog upp handlade om pojken Oscar. Han hittades i en säck, skjuten i pannan med ett nådaskott. Till en början var tanken att göra en film om social rensning utifrån Oscars historia. Men det visade sig att det inte fanns något att göra en film om, de hittade aldrig Oscars anhöriga.
– Vi kom inte långt, inga minnen fanns efter Oscar. Vi gick istället vidare genom att göra en betraktelse av ungdomar i Mexico City, ungdomar som vi träffade på gatorna.
I Guatemala ägnar sig hemliga grupper systematiskt åt social rensning. Man vill, med den lokala polisens inblandning, få bort inte bara gatubarn, utan även homosexuella och transpersoner. Fallen blir aldrig uppklarade, eftersom det är den lokala polisen som själv utreder dem.
De som engagerar sig för socialt utslagna får betala ett högt pris.
– Radikala präster och människorättsföreträdare har blivit mördade, andra blir utsatta för hot och förföljelse. En del tvingas lämna landet, andra försöker regeringen att tysta mot betalning, säger Åsa Faringer.
Hon berättar att det har varit svårt att få svar på alla frågor under arbetets gång.
– Samtidigt tror jag att det kan vara en fördel att vi kommer utifrån, från ett annat land, när man gör nedslag som vi har gjort. Det är svårt att få människor att prata inför kameran, säger hon.
Det gäller att vara respektfull, förnuftig och att ha sin skyddsängel med.
– Vi är väldigt försiktiga i vårt arbete.

Guatemala har varit drabbat av ett över 30 år långt inbördeskrig, ett krig där våldet riktades mot lokalbefolkningen. Situationen i Guatemala i dag beskriver Åsa Faringer som ett fullkomligt kaos. Hon menar att våldet i dagens Guatemala är ett efterkrigssyndrom, det råder hög brottslighet med utbredningen av kriminella ungdomsgäng och stor social misär.
Ulf Hultberg säger efter visningen att filmen åskådliggör det eskalerande våld som drabbar de länder som inte tar itu med det förflutna.
– Vi visar vad som händer med barn som varken blir hörda eller sedda.
För att skydda de medverkande spelas inte deras filmer i Guatemala eller Mexiko.
– De visas endast i slutna sammanhang. Men trots att flera av de medverkande lever under dödshot finns det en stark drivkraft att berätta, säger Åsa Faringer.

Fakta: 

Nedslag i helvetet sänds i TV4+ den 27 januari. Den 11 september har Hultberg/Faringers spelfilm Svarta nejlikan biopremiär. Den utspelar sig i Chile under militärkuppen 1973. Michael Nykvist spelar huvudrollen som den svenske ambassadören Harald Edstam.

Nedslag i helvetet sänds i TV4+ den 27 januari. Den 11 september har Hultberg/Faringers spelfilm Svarta nejlikan biopremiär. Den utspelar sig i Chile under militärkuppen 1973. Michael Nykvist spelar huvudrollen som den svenske ambassadören Harald Edstam.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett resultat av integration

Fågel Roc är upphovet till vinden och åskan – och troligen ett av världens mest svåradministrerade band. De förenar sina kunskaper från jordens alla hörn och resultatet är sällsam orientalisk latinobeat.

Politiskt inkorrekt teater

På måndag har den skotske författaren Gregory Burkes uppmärksammade debut Gagarin Way Sverigepremiär. För första gången förvandlas Street vid Hornstull till en teaterscen.

Islamisk konst samlad på ett ställe

Nu lanseras Discover islamic art, ett virtuellt museum för islamisk konst och arkitektur i Medelhavsområdet. Projektet är ett samarbete mellan 40 museer inom EU och partnerländer i Mellanöstern och Afrika.

Kulturverkstan mitt i stan

I andra delen av serien om annorlunda mötesplatser i Stockholm besöker vi Folkkulturcentrum, en relativt okänd men levande kulturoas, lite avsides, och ändå mitt i stan.

Sveriges Radio startar webbradio för barn

SR Bubbel kallar Sveriges Radio sitt nya webbprojekt som vänder sig till musikintresserade barn. I kanalen ska det spelas såväl klassisk barnmusik på svenska som pop, hiphop och världsmusik under sändningstiderna 06.00–20.00.

© 2025 Stockholms Fria