Fria.Nu

“EU måste ha hårdare regler för utsläpp från flygplan“

Flygbolagen ska inte få släppa ut koldioxid utan att betala, säger en grupp forskare i Manchester. Andra företag i EU som släpper ut koldioxid måste köpa rättigheter till det. Men man gör undantag för flygbolagen.

I EU kan man köpa och sälja rättigheter att släppa ut koldioxid i luften. Meningen är att det inte ska bli så mycket koldioxid i luften, eftersom koldioxiden skadar klimatet.Men flygbolagen behöver inte köpa rättigheter. Flygplanen får köra ändå, trots att de släpper ut väldigt mycket koldioxid. Sedan år 1990 har det blivit dubbelt så mycket utsläpp från flygplan i EU.Forskare vid Manchesters universitet säger nu att flygbolagen också måste köpa rättigheter. Annars blir det för mycket utsläpp. Det visar en studie som forskarna har gjort.EU-kommissionen föreslog i december 2006 att flygbolagen skulle behöva köpa rättigheter till utsläpp från år 2012. Men det är för sent, säger forskarna i Manchester. De säger att EU måste ändra sina regler senast år 2010, så att man inte gör undantag för flygbolagen.Kevin Anderson är chef för Tyndall-centrets energi-program i Manchester. Han säger att EU:s regler måste bli hårdare. EU har lovat att se till att temperaturen på jorden inte stiger mer än två grader. Men det kommer man inte att lyckas med utan hårdare regler, säger Kevin Anderson.– Reglerna för flygbolagen måste bli mycket hårdare än i EU-kommissionens förslag. Man måste släppa ut mycket mindre koldioxid och skaffa bättre teknik.Lätt svenska: Malin Bergendal

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

EU ger pengar till mer utsläpp

För två månader sedan lovade EU:s regeringschefer att försöka minska förändringen av klimatet. Ändå får de nya medlemsländerna mycket pengar för att bygga bilvägar, säger miljöorganisationen Friends of the Earth.

Fria.Nu

EU:s utsläpp kommer öka

För bara en månad sedan lovade EU:s regeringschefer krafttag mot klimatförändringarna. Men planerade EU-projekt i unionens nyaste medlemsländer riskerar att leda till ökade utsläpp av koldioxid, hävdar miljöorganisationen Friends of the Earth.

Fria.Nu

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Stockholms Fria