Låsta positioner i busskonflikten
Sedan förhandlingarna med motparten Bussarbetsgivarna återigen strandat trädde Kommunals strejk på nytt i kraft natten mot torsdag. I Stockholm påverkas all trafik som företagen Busslink och Swebus kör på entreprenad för landstinget, vilket innebär att få bussar i länet kommer att rulla. Bussar som ersätter spårtrafik är dock undantagna. Kommunal strejkar även i Västerbotten och från och med den 15 juli i Skåne. Från och med den 18 juli omfattar strejken även flygbussarna.
Fackförbundet kräver bland annat samma lönenivåer som de kommunala bussbolagen tecknat avtal om, samt bättre arbetstider och längre dygnsvila. Bussarbetsgivarna har hittills inte varit beredda att tillmötesgå kraven.
– Det går inte att förhandla med en motpart som inte är beredd att själv också göra eftergifter, kommenterar vd:n Peter Jeppsson i ett pressmeddelande.
– Vi vill inte strejka utan vill ha ett nytt avtal till stånd, säger Kommunals Håkan Pettersson i ett uttalande.