Vanvårdade får vänta längre på upprättelse
Den statliga utredningen om fosterbarn som utsatts för misshandel och övergrepp blir minst två och ett halvt år försenad.
– Det här är ytterligare ett övergrepp mot oss som utsattes. Regeringen vill inte ens be om ursäkt, säger Linda Styf, ordförande för Samhällets styvbarn.
Vanvårdsutredningen som skulle ge svårt utsatta fosterbarn upprättelse börjar istället bli kränkande. Det menar Linda Styf, ordförande för Samhällets styvbarn, som verkar för upprättelse för barn, som vanvårdats på svenska barn- och fosterhem.
– Utredningen skulle ha varit klar i somras. Men sedan förlängde regeringen slutdatumet till 30 december 2009. Nu skjuter man upp det ytterligare ett år eftersom socialdepartementet inte säger sig ha ekonomiska resurser till att genomföra alla intervjuer nästa år.
– Det känns oerhört kränkande att höra folkhälsominister Maria Larson, kd, uttala sig om att vi inte ryms i nästa års budget, säger Linda Styf.
Göran Johansson, ansvarig för vanvårdsutredningen, har bett om förstärkning i form av intervjuteam men fått nej från socialdepartementet.
– Det är inte min sak att recensera uppdragsgivaren. Men jag förstår att det kan kännas som ett svek. Men det här är en utredning som är svår att tidsplanera. Det är viktigt att alla som vill berätta får komma till tals, säger han.
Intervjutiden har förskjutits och fram till mars 2009 har berörda fortfarande chans att anmäla sig.
Men väntetiden är lång och redan nu köar 70 personer till intervjuer som först kan ske 2010.
– Det är en olidligt lång väntan för personer som ska berätta om den värsta tiden i sitt liv. Redan när de bestämt sig river det upp många minnen. Det är inte acceptabelt att de ska behöva vänta i ett och ett halvt år för att få berätta sin historia. Det är oansvarigt och vi hoppas att regeringen ber om ursäkt och att de betalar ut ersättning till dessa människor, säger Linda Styf.
Folkhälsoministern Maria Larsson (kd) har tidigare förtydligat att det inte kan bli tal om ursäkt och skadestånd förrän utredningen är klar. Göran Johansson vill inte uttala sig om skadestånd men tycker att situationen med väntetiden är ledsam.
– Det är olyckligt att det ska ta så lång tid. Men många jag pratat med tycker det är okej att vänta ett tag till eftersom de väntat ett helt liv på att få berätta.
Linda Styf är mycket tveksam till om utredningen ens blir klar under 2010.
– Det är säkert flera hundra personer som ska intervjuas nästa år och sedan kommer det ta tid att sammanställa slutrapporten också.
Mellan 1920 och 1995 placerades över 250 000 barn i foster- och barnhem. Många fick utstå misshandel, sexuella övergrepp och slavarbete. 2006 tillsatte regeringen en utredning för att dokumentera det mörka stycket svensk historia genom intervjuer med utsatta. Hittills har 423 personer intervjuats i utredningen som från början skulle ha varit klar 1 juni 2008.