Apotek säljs ut till riskkapitalbolag
I måndags blev det klart vilka som kommer köpa upp apoteken i Göteborg. Bland de största köparna återfinns två riskkapitalbolag. "Regeringens avreglering gynnar riskkapitalisterna och missgynnar skattebetalarna" säger Ylva Johansson, Socialdemokraternas talesperson i vårdfrågor.
I Göteborg kommer 16 apotek att säljas till riskkapitalbolagen Medstop och Apoteket Hjärtat och till det börsnoterade företaget Kronans Droghandel. Nationellt återfinns även Vårdapoteket i Norden AB som ägs av Investor och Priveq Investment, men de har inte köpt några apotek i Göteborg.
– Med detta bildas en marknad bestående av de fyra förvärvarna, Apoteket AB och småföretagargruppen samt nystartade aktörer. Vi upplever att det skapar en bra marknadsstruktur med ett flertal aktörer med varierande inriktning och geografisk täckning, säger Eva-Britt Gustafsson, vd för Apoteket Omstrukturering AB, som har haft hand om försäljningen, i ett pressmeddelande.
Men Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet håller inte med om att försäljningen är så lyckad.
– Jag oroar mig för att det är riskkapitalbolagen som nu äger en majoritet av de svenska apoteken, säger Ylva Johansson (S), talesperson i vårdfrågor. Det kan bli så att de börjar gynna vissa läkemedelsbolag och försöker sälja på folk läkemedel. Det kan bli ett helt nytt förhållningssätt från personalen om de till exempel inför bonussystem.
Avtalen med de nya apoteksägarna gäller i tre år och Ylva Johansson undrar vad som kommer hända sedan. En risk är att apotek på glesbygden försvinner till förmån för mer lönsamma områden, menar hon. Från Vänsterpartiet riktas också skarp kritik:
– Flera av köparna är registrerade i skatteparadiset Jersey. Tidigare gick vinsten från läkemedelsförsäljning tillbaka till det offentliga, men nu kommer stora delar av den att försvinna ut ur landet och ned i riskkapitalisternas fickor, säger Elina Linna (v), ledamot i socialutskottet, i ett pressmeddelande.
Apotek i Göteborg
Totalt antal apotek: 35
Behålls av Apoteket AB: 10
Säljs till småföretagare: 9
Säljs till riskkapital-/börsnoterade bolag: 16
De köper apoteken
• Medstop Holding AB:s majoritetsägare är riskkapitalbolaget Segulah IV L.P, och företagets omsättning är på 3,1 miljarder kronor.
• Apoteket Hjärtat ägs av riskkapitalbolaget Altor och har en omsättning på 7,1 miljarder kronor.
• Kronans Droghandel Retail AB ägs av Oriola-KD Corporation, som är noterat på Helsingforsbörsen (NASDAQ OMX Helsinki Ltd). Företaget har en omsättning på 4,4 miljarder kronor.
