S och V i konflikt om Lugna Gatan i Gunnared
Vid årsskiftet går Lugna Gatans kontrakt med Gunnared ut. Vänsterpartiet vill förlänga avtalet eftersom kommunen själv inte klarar att nå ungdomarna, men Socialdemokraterna menar att det inte är juridiskt eller ekonomiskt möjligt att förlänga kontraktet.
Nyligen beslutade Gunnareds stadsdelsnämnd att de ska starta en verksamhet kallad Gunnaredslotsarna. Deras uppgift ska vara att söka upp, stödja och guida ungdomar som hamnat snett. Tidigare har fristående Lugna Gatan bedrivit liknande verksamhet enligt ett avtal med stadsdelen, men det löper ut den 31 december. Vänsterpartiet vill att Lugna Gatan ska fortsätta och nämnden kommer därför att behandla frågan i dag, tisdag.
– En del av de ungdomar som finns i Lugna Gatans verksamhet kan bli helt utan stöd, säger Yvonne Palm (V). Det är de ungdomar som vi tidigare inte klarat av att möta i våra egna verksamheter och som inte kommer att vända sig till Gunnareds Lotsar.
Enligt Eshag Kia (S), ordförande i nämnden, är det dock inte möjligt att förlänga avtalet med Lugna Gatan eftersom det kräver en ny upphandling. Stadsdelen kan därför inte välja Lugna Gatan utan måste låta andra aktörer konkurrera.
Yvonne Palm menar att det går att komma runt upphandlingen genom att istället ge bidrag till Lugna Gatan. Huruvida det finns pengar för sådana bidrag är Kia och Palm oense om.
– Vänsterpartiet måste säga varifrån vi ska hämta de pengarna. Det finns inte tilräckliga resurser, säger Kia.
– Vi har fått 16 miljoner extra att fördela till barn- och ungdomsverksamhet. Av dem borde man kunna ta 1,5 miljoner för Lugna Gatan, säger Palm.
