(S) tar krafttag mot ungdomsarbetslösheten i länet
Arbetslösheten bland ungdomar i åldern 18 till 24 år i Uppsala län har ökat med ungefär 50 procent sedan samma tid förra året. Riksdagsledamoten Agneta Gille (S) presenterar nu ett program för att minska ungdomsarbetslösheten efter att tidigare i veckan ha kritiserat den rådande ordningen hårt.
I början av veckan gick riksdagsledamoten Agneta Gille (S) ut med ett pressmeddelande där hon bland annat säger att ”det är frustrerande att stå bredvid och se en handfallen och passiv regering nöja sig med den så kallade jobbgarantin för ungdomar, som i praktiken inte innebär något vettigt”. Utspelet görs med anledning av att ungdomsarbetslösheten i länet har stigit med ungefär 50 procent sedan samma tid förra året, om man tittar på åldersgruppen 18 till 24 år. Räknas även de ungdomar med som deltar i program med aktivitetsstöd, till exempel arbetspraktik och förberedande insatser, uppgår siffran till 78 procent jämfört med förra årets.
Agneta Gille (S) presenterar nu ett program för att minska ungdomsarbetslösheten. Programmet består av fem punkter, en av dessa är det så kallade ungdomslyftet som är till för de ungdomar som inte har fullständiga gymnasiebetyg. Jobbstart för unga, som ska ersätta den nuvarande jobbgarantin, är en annan av punkterna i förslaget.
– Den största skillnaden mot jobbgarantin är att vi vill sätta in åtgärder från dag ett och ta bort väntetiden som nu är tre månader, säger Agneta Gille (S).
Solveig Zander (C), riksdagsledamot, menar att det är jätteviktigt att satsa på ungdomar och att den senaste ökningen inte beror på en handfallen regering utan snarare på att det för närvarande är stora ungdomskullar.
– Den borgerliga alliansen har avsatt pengar i nästa års budget för komplettering av gymnasieutbildning och till arbetsmarknadsutbildning för ungdomar. Vi har även sänkt arbetsgivaravgiften för de företag som anställer ungdomar. Fler ungdomar har fått jobb men inte i den omfattning som vi har önskat, vi trodde att det skulle ge mer, säger Solveig Zander (C).
En av de kommuner i länet där ungdomsarbetslösheten inte är särskilt hög är Östhammar.
– Vi har en rekordlåg ungdomsarbetslöshet och få ungdomar, de flesta går fortfarande i skolan. Vi har inte vidtagit några särskilda åtgärder, säger kommunlarådet Jacob Spangenberg (C), ordförande i kommunstyrelsen i Östhammars kommun.
Inte heller i Enköpings kommun anses ungdomsarbetslösheten utgöra ett stort problem. Men kommunen har ändå valt att agera och har vidtagit ett antal konkreta åtgärder för att minska arbetslösheten.
– I somras inledde vi exempelvis ett projekt med praktikplatser i kommunen. Alla förvaltningar ska ordna praktikplatser i tre månader för arbetslösa ungdomar. Detta pågår kontinuerligt och ska fortsätta även under 2010, säger Jan Petersson (M), ordförande i utbildningsnämnden i Enköpings kommun.
I måndags beslutade kommunfullmäktige i Uppsala kommun om krafttag kring arbetslösheten och ungdomsarbetslösheten. Tjugo miljoner av budgeten avsattes till att lösa arbetslöshetsfrågan och tillsammans med Arbetsförmedlingen har kommunen utarbetat en plan på hur pengarna ska användas. Projektverksamhet som ska träda i kraft i början av 2010.
– Det är inte konstigt att ungdomsarbetslösheten stiger i en lågkonjunktur, det är ungdomarna som förlorar jobben. Vi har läget under uppsikt men det är svårt för ungdomar att få jobb, säger Mohamad Hassan (FP), ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden i Uppsala kommun.
Han menar att det redan finns flera verksamheter som vänder sig till ungdomar i Uppsala kommun och lyfter särskilt fram projekten Nuevo och Andra chansen. Även Mohamad Hassan talar om stora barnkullar och menar att man ska ha detta i åtanke när man talar om ökningen av ungdomsarbetslösheten.
Malin Blomgren, som arbetar nationellt med ungdomsfrågor på Arbetsförmedlingen, menar att jobbgarantin för ungdomar befann sig i en uppbyggnadsfas under 2008. Många unga kände inte till att jobbgarantin fanns vilket har gett en viss eftersläpningseffekt i statistiken och att detta kan vara en förklaring till att siffran är högre i år. Tidigare trädde garantin in först efter sex månader av arbetslöshet, idag sker det redan efter tre månader.
– Nu vet fler om att jobbgarantin finns och vad Arbetsförmedlingen kan erbjuda, säger Malin Blomgren på Arbetsförmedlingen.
