Skånes Fria

De ska rädda gårdens gräsodlingen

På förskolan Rönnen har barnen ett konkret miljöuppdrag: Att hålla okynniga fötter borta från den nysådda gräsmattan.

Med hjälp av pinnar och stoppskyltar som barnen själva tillverkat och målat varnas besökaren från att sätta sin fot på den blivande gräsmattan.

Det här är en del av förskolans miljöarbete. Förskolan Rönnen på Östra Farmvägen i Malmö har, tillsammans med de intilliggande förskolorna Rönnbäret och Katrinelund, precis gett sig in i Grön flagg-samarbetet. Sedan tidigare sopsorterar de och använder så mycket ekologiskt i matlagningen som de bara kan hitta, berättar rektor Ulla Sundin. Men ett beslut från stadsdelsförvaltningen Centrum om att alla förskolor ska in i Grön flagg blev startskottet. Sedan några veckor tillbaka har de sina handlingplaner klara.

Barnen ska till exempel få fundera mer kring källsortering. På förskolan Rönnbäret ska de gräva ner olika material i marken och när en tid har gått undersöka vilka material som brutits ner och vilka som är kvar.

På förskolan Rönnen finns nu den omhuldade gräsplanteringen.

– Vi frågade barnen om de ville vara med och skydda gräset och det ville de så klart, de går ju i gång på utmaningar, säger Lina Palm, förskollärare och berättar hur barnen varit med och sågat till stolpar och ritat stoppskyltar som skyddar den känsliga gräsmarken och numera är oerhört noga med att inte kliva där.

Sanne Feldt som är utomhuspedagog och utbildad miljövetare ska fungera som ett stöd för resten av personalen. Hon berättar att barnen på Rönnens förskola också ska undersöka vad det finns för mat i deras närhet. Vart kommer maten ifrån? För att reda ut detta får de göra utflykter till det egna kylskåpet, till matbutiker i närheten, till pastavagnen som serverar luncher och till köpcentret Entré på Värnhem.

– Det kan vara att odla tomater på gården och att gå till Willys och titta i matdiskarna där, säger hon.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria