Skånes Fria

Efterlysning!

Malmö Fria arbetar just nu med att sätta ihop en läsarpanel. Vill du vara med och tycka till om vad som händer i Malmö?

Vad tänker du om planerna på spårvagn i stan, vilka frågor är viktiga inför valet, hur vill du att Ribersborgsstranden ska se ut? Det händer mycket i Malmö och det saknas sannerligen inte ämnen att tycka till om. Vi vill höra din röst. Några deltagare är redan klara, men än finns det plats för fler deltagare i panelen. Hör av dig!

Erika Oldberg, nyhetsredaktör Malmö Fria.

040-12 59 92

erika.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria