Israel blev erbjudet Östra Jerusalem
I förhandlingar med Israel 2008 gick den Palestinska myndigheten med på att flera illegala bosättningar i Östra Jerusalem skulle få annekteras av Israel. Detta avslöjar Al-Jazeera som har fått tillgång till hemliga dokument som täcker mer än tio års förhandlingar.
Den palestinska förhandlaren, förre premiärministern Ahmed Qurei, erbjöd i juni 2008 Israel att annektera alla bosättningar i Östra Jerusalem utom Jabal Abu Ghneim. Aldrig tidigare hade den Palestinska myndigheten gått med på att förhandla om Östra Jerusalems status, och erbjudandet kom utan att de ställde motkrav på Israel. Detta framkommer i de läckta dokument som Al-Jazeera har fått tillgång till.
– Detta är första gången i historien som vi gör ett sådant erbjudande; vi vägrade att göra det i Camp David, sa Ahmed Qurei under trepartssamtalen, där även Israels dåvarande utrikesminister Tzipi Livni och USA:s dåvarande utrikesminister Condoleezza Rice deltog.
Den israeliska delegationen sade dock blankt nej till erbjudandet och hänvisade till att de var förbjudna att förhandla om Östra Jerusalem.
I ett möte med USA:s förhandlare i oktober 2009 sa palestiniernas chefsförhandlare Saeb Erekat att de även kunde tänka sig att diskutera Gamla staden i Östra Jerusalem och att det fanns ”kreativa lösningar”. Detta trots att Israel inte hade öppnat för någon förhandling.
De läckta dokumenten har rört upp känslor i arabvärlden och inom Palestina. The Guardian rapporterar att Hamas, som motsätter sig alla förhandlingar med Israel, anklagar den palestinska myndigheten för att ha svikit sitt eget folk och menar att de inte längre har palestiniernas mandat att förhandla.
Saeb Erekat har hävdat att dokumenten är tagna ur kontext och att de är fyllda med felaktigheter och lögner, medan Palestinska myndighetens president Mahmoud Abbas säger att det inte finns någonting att dölja.
– Vi säger allting väldigt tydligt. Vi har inga hemligheter, sade han under en presskonferens i Kairo rapporterar israeliska Haaretz.
The Palestine Papers
Det arabiska tv-bolaget Al-Jazeera har fått tillgång till mer än 1600 hemligstämplade dokument som rör fredförhandlingarna åren 1999–2010, och som publiceras i samarbete med brittiska The Guardian. Al-Jazeera har själva verifierat dokumentens äkthet, men avslöjar inte källorna med hänsyn till deras säkerhet. Innehållet i dokumenten kommer att publiceras 23–26 januari.
