Ylva Lundkvist

Inledare


Ylva Lundkvist
Fria Tidningen

Bli din egen miljöminister

Regeringen satsar 400 miljoner kronor mellan 2012–2015 på ett nationellt kunskapscentrum för klimatanpassning vid SMHI och ett förlängt stöd till lokala klimatsamordnare vid länsstyrelserna. Samt subventioner till företag som köper ”miljömärkta” bilar. Det är klimatsatsningarna i höstbudgeten 2011. Ett vekt försök att möta samtidens största utmaning inom ramen för business as usual.

Satsningen på klimatsamordnare ger intrycket att regeringen har gett upp ansvaret att stoppa klimatförändringarna. Det vi står inför handlar om den största omställningen av det mänskliga samhället sedan vi övergick från att vara jägare och samlare till att bli ett bofast och jordbrukande folk. Det handlar inte om ett fenomen som kan motverkas genom information och rådgivning om klimatanpassning.

Om regeringen skulle ta forskningen om klimatförändringar på allvar skulle deras förslag se annorlunda ut. De skulle satsa på kollektivtrafik och utbyggd järnväg istället för bilism. Satsa pengar på förändring underifrån – så som omställningsrörelsen – istället för fler byråkrater. De flesta vet redan vad som skapat den globala uppvärmningen och många har redan börjat ställa om till ett mer hållbart liv. Ge förutsättningar för dessa medborgarinitiativ att växa. Stäng ner kärnkraftverken och Vattenfalls kolkraftverk och verkställ Green Peace rapport för 100 % förnybar energi. Och framför allt; inse att mer av samma bara kommer att leda stora strömmar av klimatflyktingar, svältande människor, förstörda förutsättningar för kommande och redan levande generationer.

Till vilken nytta låter vi miljöförstöringen fortgå? För att öka den ekonomiska tillväxten? Lyckoforskningen tycks ganska enig om att vårt välbefinnande inte ökar av högre materiell standard när vi väl nått en grundläggande bra nivå. Det är naturligt att sträva efter utveckling, men låt det i västvärlden främst vara en utveckling på ett socialt och mänskligt plan. Börja med att sänka arbetstiden till 30 timmars arbetsvecka. Så skulle folk ha mer tid att träffa släkt och vänner, ägna sig åt kultur eller ideellt engagemang. Det skulle om något bidra till en samhällsutveckling som ökade vårt välbefinnande utan att förstöra vår livsmiljö.

Regeringen säger sig ha ambitionen att vara ledande på miljöområdet. Men nya siffror som baserar sig på energimyndighetens statistik, samt regeringens klimatproposition från 2009 visar på en allvarlig trendminskning vad gäller utbyggnaden av förnybar energi. Mellan 1970 och 2010 ökade det förnybara med i genomsnitt 26 procent per tioårsperiod, aldrig föll det under 20 procent. Men om de mål som regeringen satt upp inför 2020 blir verklighet kommer andelen förnybart bara ha ökat med 12 procent, alltså en betydligt lägre ambitionsnivå än tidigare. Varför inte göra som i Tyskland och låta folk köpa solceller och vindsnurror och koppla upp sig på elnätet för att kunna sälja sitt elöverskott? I Sverige väljer regeringen istället att straffbeskatta dem som köper in sig som delägare i vindkraftkooperativ.

Sverige har just fått en ny miljöminister och förhoppningarna är höga på Lena Ek. Risken är såklart att hon sviker precis som sin företrädare Andreas Carlgren. Säkrast är att bli sin egen miljöminister; sätt upp en solcell, odla dina grönsaker, gå ner i arbetstid och engagera dig för att ställa om ditt lokalsamhälle för en hållbar framtid.

Fakta: 

Ylva hoppas att Occupy Wall Street ska leda till något mycket bättre än polisvåld.

ANNONSER

© 2026 Stockholms Fria