Kollektiv kan ta över när restaurang Bodoni ska säljas
Queerklubbar, demospelningar och valvakor. Restaurang Bodoni har länge varit en plats för alternativ kultur i Malmö. Nu vill ägarna sälja, vilket har fått personal och besökare att gå samman i ett kooperativ för att ta över restaurangen.
”När multinationella mediaföretag matar oss med produkter och kulturpolitiska institutioner målar en linje mellan fin kultur och ful, vill vi ge plats åt lokala röster och skapa jobb åt lokala kulturarbetare” står det på manifestet som har satts upp på en av restaurang Bodonis väggar.
Ett tjugotal personer har på lördagen samlats i lokalen för att diskutera utformningen av en ny klubb, som alla ska äga tillsammans.
– Går vi ihop kan vi göra detta till ett bättre ställe, ett som vi själva vill ha, där vi känner oss trygga och kan servera billig mat och ha gratis inträde, säger Ian Dace, festansvarig på Bodoni sedan sju år.
När nuvarande ägare bestämde sig för att sälja väckte Ian Dace och Roger Broberg, arrangör och bandbokare, idén om att skapa en medlemsägd klubb. Idén spred sig och flera bland personalen, stadens klubbarrangörer och klubbesökare nappade på tanken.
– Jag vill ha ett ställe att gå till där jag vet att de som arbetar har justa villkor, där jag är accepterad och tolererad, samtidigt som det är kul att skapa någonting tillsammans med andra Malmöbor, säger Ann Sofie Jakobsson.
– Om Bodoni läggs ned försvinner 70 procent av Malmös undergroundscen, säger Richard Leufstadt, frekvent klubbbesökare som varit med och tagit fram manifestet.
Han berättar att medlemsägda klubbar är vanliga i Tyskland.
– Man äger sin klubb, jobbar sitt pass och frågar medlemmarna vilka band de vill se, på så sätt hålls priserna nere och konserterna blir fulla, säger han.
Tanken är att intresserade går ihop och tillsammans köper och renoverar restaurangen. Förslag på ritningar för att restaurera klubben skickas runt mellan borden.
– Vi räknar med att vi behöver vara runt 500 personer som lägger 4 000 kronor. Alla äger lika mycket och tillsammans fyller vi verksamheten med innehåll, säger Ian Dace.
Sinisa Kedza, arrangör av Urban balkan klubb, som ordnar spelningar med stora artister från Balkan, är positiv till initiativet.
– Det skulle bli billigare inträde till våra konserter och skapa mer delaktighet. Det är en fantastisk idé som jag tror många av våra medlemmar skulle nappa på, säger han.
De tre nuvarande ägarna är också positiva till initiativet.
– Vi jobbar fulltid med annat och ska sälja för att vi vill ha tid. Det skulle vara fint om verksamheten lever vidare i samma anda, säger Farhad Eskandari.
Ian Dace poängterar för mötesdeltagarna att andra spekulanter kan komma att köpa restaurangen för en dyrare penning.
– Men genom att gå samman och organisera oss har vi ett koncept som vi kan starta och bygga en verksamhet kring oberoende av lokal, säger han.
