Domstol säger ja till övningar i skärgården
Trots protester från boende och de styrande partierna i Göteborg fattade Miljödomstolen i Vänersborg nyligen beslut om att militären ska få öva mer i skärgården.
Att militären vill öva i Göteborgs södra skärgård har väckt en intensiv organisering på öarna, där invånarna är mycket kritiska mot militärövningarna. Nyligen fattade Miljödomstolen i Vänersborg sitt beslut i frågan – och där går de i stort sett på militärens linje.
De få krav på Försvarsmakten som domstolen ställer är att de ska informera om övningarna i förväg och städa inför sommrarna. Miljödomstolens yttrande är nu skickat till regeringen, som tar det slutgiltiga beslutet.
Majoriteten i Göteborg, S-V-MP har tidigare sagt nej till militärens förslag och kommunalrådet Kia Andreasson (MP) säger till Sveriges Radio att hon tycker att domstolen avfärdar kommunens kritik för lättvindigt.
Här kan du läsa hela yttrandet från Miljödomstolen
Läs även:
Öbor kritiska till militärens provskjutningar
Se filmen från militärens provskjutning i skärgården
Kommunen skärper kritiken mot skärgårdsskjutfältet
Jan Halldin: Borgarna fullföljer sossarnas militärstrategi
Jan Halldin: Ordkrig mellan försvaret och skärgårdsbor
Turerna kring militärövningar JO-anmäls
Riksdagspolitiker ställde försvarsministern mot väggen
Riksdagsvänstern kräver att försvarsministern agerar
S, V, och MP säger nej till militärens planer i skärgården
Försvaret kräver fler övningar i skärgården
Jan Halldin: Förvirrade politiker skyller på tidsbrist
Skärgårdsborna: "Vi kommer leva i en krigszon"
Jan Halldin: "Ingen vet vilka militärmakter som kommer att delta"
Länsstyrelsen: "Försvarsintresset har alltid företräde"
