Göteborgs Fria

Demonstration mot utrikesministern

"Hur kan en utrikesminister som har suttit i styrelsen för ett oljebolag som troligen medverkade till ett folkmord i Sudan, få sitta kvar utan att behöva ta ansvar?" Det frågar sig arrangörerna bakom en demonstration mot Carl Bildt som hålls i morgon, lördag.

På flera håll i landet kommer det i morgon, lördag, att hållas demonstrationer mot utrikesminister Carl Bildt. I Göteborg samlas demonstranterna på Gustav Adolfs torg klockan 13. På torget kommer det att finnas ett Speakers Corner, där alla som vill får tala. 

Bakom demonstrationen står en grupp privatpersoner som ställer krav på utrikesministerns avgång, med motiveringen att det är "Dags att visa att vi –oavsett politisk tillhörighet – är trötta på att Carl "Teflon" Bildt alltid kommer undan."

Efter torgmötet är det gemensam avgång till Järntorget och vidare till House of Win Win på Tredje Långgatan, där det kommer bli samtal om hur den globala rörelsen som initierats under 2011 kan byggas vidare. 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria