Skånes Fria

Svensk second hand på export till Japan

Skandinaviska 1950-talsmöbler är populärare än någonsin. I alla fall i Japan. Flera gånger om året kommer japanska möbelhandlare och köper upp antikhandlarnas lager med teakmöbler.

Teakmöblerna i M.G antik och kuriosum är märkta med gula lappar och texten Humming Joe. Kunder som är ute efter möbler denna kväll får höra att det mesta är sålt. Köparen är Hideaki Akohoski, som går runt i butiken tillsammans med sin assistent. Det mesta från 50- och 60-talen faller honom i smaken.

– Enkelheten och funktionaliteten i 50- och 60-talsmöblerna går hem hos japanerna, säger Hideaki Akohoski.

Han är en av möbelhandlarna som regelbundet kommer till Malmö för att göra inköp. Under sitt besök förra veckan spenderade han runt 200 000 i second hand-affärerna.

En ny teakmöbel kan säljas för femsiffriga belopp, medan en begagnad möbel går för några hundralappar. Möblerna säljer Hideaki Akohoski för mer än dubbla priset i butiken hemma i Japan.

Efter besöket i Malmö ska Hideaki Akohoski åka vidare till Stockholm och Göteborg. Möblerna transporteras i container med lastfartyg till Japan.

– Det är ju en betydlig summa för oss. Det är lite som julafton när de kommer, svenskarnas intresse är ju ganska svalt, säger Mårten Gisselqvist på M.G antik och kuriosum.

Han startade butiken för två år sedan. En tredjedel av försäljningen i butiken går till utlandet. Medan teak och 50-tal är populärt i Asien går 1800-tals prylarna hem hos handlarna från Östeuropa som också besöker butiken regelbundet.

– Håller de på så här ett tag till kommer det inte finnas så mycket kvar här i Sverige, säger Mårten Gisselqvist.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria