Uppsala Fria

Byggnads i strid med Svevia

Svevia vägrar teckna avtal om arbets- och lönevillkor och ger flera tusen kronor mindre i lön till sina anställda på arbetsplatsen intill Fyrishov i Uppsala än vad kollegorna får i kvarteret intill, enligt fackförbundet.

– Att ett statligt bolag använder sig av lönedumpning för att vinna och driva byggprojekt är ett hån mot alla byggnadsarbetare i Sverige. Varför tjänar byggnadsarbetaren på Fyrishov så mycket mindre än på bygget och i kvarteret bredvid? Yrkeskunnande måste värdesättas på rätt sätt, skriver Torbjörn Johansson, avtalssekreterare på Byggnads, i ett pressmeddelande.

Svenska byggnadsarbetareförbundet förklarar därför olika ”stridsåtgärder” mot företaget från och med den 31 januari. På flera arbetsplatser ska allt arbete läggas ner och tre olika varsel sätts in. Facket meddelar också att de inte längre accepterar att ett statligt bolag konkurrerar på andra villkor än privata företag på marknaden. Byggnads menar att Svevia med sina låga löner kan vinna upphandlingar.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria