Debatt


Montaser Eneim (M)
Skånes Fria

Fria skolvalet är lösningen

Vänsterpartiet är motståndare till det fria skolvalet, skriver Montaser Eneim (M), andra vice ordförande Rosengård SDN.

SISTA ORDET Sadiye Altundal (V) skriver en artikel att de fria skolvalen ligger till grund för ekonomiska svårigheter och därmed dåliga betyg i Rosengård. Vad Altundal missar i sin artikel, är att det fria skolvalet är lösningen som gjort det möjligt för många barn i utsatta område att få godkända betyg i alla ämnen.

Istället för att lägga skulden på friskolorna, borde Vänsterpartiet hitta orsakerna till varför föräldrar väljer att flytta sina barn från de kommunala skolorna. Föräldrarna har gjort aktiva val där de sätter barnens främsta i första rummet. Klarar inte de kommunala skolorna kvalitetskravet, mister de sina elever!

Skolorna i Rosengård måste anpassa sina kostnader till det vikande elevantalet. Att eleverna söker sig från Rosengård är inget nytt och Moderaterna har gång på gång påtalat att något måste göras med våra skollokaler. Vi har även krävt att kvalitén på våra skolor måste förbättras om vi vill behålla våra elever.

Man kan fråga sig hur det var i Rosengård innan det fria skolvalet. Även då hade skolorna dåliga betyg! Är det så att Vänsterpartiet vill att fler elever inte ska klara sin skolgång? Skolor med många barn och dåliga betyg är inte lösningen för att rädda kommunala skolor, utan det är kvalitén i skolundervisningen som gör skillnaden.

Vad ska man göra då? Kommunala skolor måste bli bättre på att attrahera elever och hålla hög kvalité.

Jag har haft många samtal med elever och föräldrar som tack vare det fria skolvalet känner sig delaktiga i samhället och är glada över att de får bestämma hur de vill göra och var barnen ska gå i skolan. Vänsterpartiet verkar vilja leva kvar i det gamla där staten och kommunen ska fatta alla beslut och allt som har med frihet att göra skall förbjudas. Därför är Vänsterpartiet motståndare till det fria skolvalet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria