Fria Tidningen

Opposition fördömer undantagstillstånd i Egypten

President Mohammed Morsis beslut att utlysa lokalt undantagstillstånd efter helgens blodiga kravaller i Suez och Port Said fördöms av oppositionen, som också avfärdar maning till nationell dialog.

Det som började i fredags med nya protester mot Mohammed Morsi och Muslimska Brödraskapet på årsdagen av den egyptiska revolutionen tog en annan vändning på lördagen, då 21 fotbollssupporters dömdes till döden för inblandning i de blodiga kravallerna på en stadion i Port Said för ett år sedan.

Allt sedan den ödesdigra fotbollsmatchen i Port Said den 1 februari förra året, som slutade med kravaller där 79 människor dog, har egyptiska aktivister anklagat militärrådet och säkerhetsapparaten för att ha organiserat händelserna. Syftet skulle ha varit att så rädsla och splittring hos befolkningen, avleda uppmärksamheten från bristen på politiska och ekonomiska framsteg – och samtidigt straffa fotbollssupporters som spelat en framträdande roll i de senaste årens gatuprotester.

Efter lördagens dödsdom riktas nu liknande anklagelser mot Muslimska brödraskapet. Dagen innan domen föll hade tiotusentals protesterat på Tahrirtorget i Kairo och i flera andra städer. I Suez och Ismailia dödades 10 personer dödades i våldsamma sammanstötningar mellan demonstranter och kravallpolis under natten till lördagen. Men på lördagen hamnade fokus i stället på de våldsamma reaktionerna mot dödsdomen i Port Said, där anhöriga till de dömda försökte storma ett fängelse. Minst 33 personer dödades i gatustrider under helgen – nästan alla civila.

I ett tal på söndagskvällen utlyste Morsi undantagstillstånd i tre städer vid Suezkanalen, och manade samtidigt oppositionen till förhandlingar. Men Nationella frälsningfronten, som samlar en rad oppositionspartier och andra organisationer, avfärdade på måndagen Morsis inbjudan och beskrev den föreslagna dialogen som en ”fasad”, enligt tidningen Ahram Online. Enligt vänsternationalisten Hamdeen Sabbahi, som kom trea i förra årets presidentval, har Morsi inte förstått de politiska och sociala grunderna till folkets ilska.

– Vi stödjer konstruktiv nationell dialog, men vägrar vara del av en dialog så länge som regimen fortsätter med sina brott mot demonstranter och sin misslyckade politik, säger Sabbahis organisation, Egyptisk folkliga strömningen, i ett uttalande.

Oppositionen har krävt modifieringar av den nya konstitution som antogs i en omstridd folkomröstning i december, trots att sekulära partier och företrädare för religiösa minoriteter bojkottat den kommitté som arbetat fram den. Människorättsaktivister och oppositionspolitiker menar att konstitutionen ger presidenten alltför stor makt och öppnar för inskränkningar av yttrandefriheten och andra rättigheter.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Blockaden mot Gaza skärper spänningar i Sinai

Årtionden av diskriminering och förtryck har skapat en explosiv situation på Sinai-halvön. Genom att stänga en viktig marknad för varor och tjänster har blockaden av Gaza förvärrat situationen ytterligare.

Fria.Nu

Egypten måltavla för ilska i arabvärlden

Medan kriget i Gaza fortsätter och oron för en blodig markoffensiv växer har en våg av protester svept över Mellanöstern. Ilskan riktas lika mycket mot Egyptens medverkan i belägringen av Gaza som mot Israels bombkampanj, och de allra starkaste protesterna har kommit från den egna befolkningen.

Fria.Nu

Svartsjukedrama skakar Egyptens regering

Mordrättegången mot en av Egyptens mäktigaste män kastar en lång skugga över landets styrande parti. För att förbättra sitt rykte efter en rad skandaler lovar partiet nu gratis aktier till alla medborgare i samband med kommande försäljningar av statliga företag.

Fria.Nu

"Regeringen ger med högra handen och tar med den vänstra"

Höjda bränslepriser väcker ilska i Egypten, där höga matpriser redan orsakat dödliga kravaller. Regeringen skyller inflationen på globala faktorer, men de senaste årens växande klyftor har gjort landet extra sårbart för de stigande globala matpriserna.

Fria.Nu

Skarp kritik mot avvisningar av Darfur-flyktingar från Israel

EU:s stängda gränser får allt fler afrikanska flyktingar att istället försöka ta sig till Israel. Många har dödats av egyptiska soldater när de försöker korsa gränsen, och de som kommer fram riskerar att deporteras till Egypten. Men avvisningar av flyktingar från Darfur har väckt debatt i Israel.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria