Uppsala Fria

Uppgifter om dementa får inte längre användas

I september 2011 konstaterade Datainspektionen att det är olagligt att registrera uppgifter om personer som är dementa, trots det har sådana uppgifter fortsatt att samlas in – bland annat i Uppsala.

Enligt personuppgiftslagen måste varje individ godkänna om personuppgifter samlas i ett register. Sedan några år tillbaka deltar Uppsala i ett nationellt vårdpreventionsregister, Senior alert, där uppgifter om äldre personer samlas in. Efter klagomål om att även uppgifter om dementa – personer som varaktigt saknar beslutsförmåga för att använda datainspektionens termer – samlas in i registret har myndigheten genomfört en granskning av tre kommuner: Uppsala, Älvsbyn och Umeå. I samtliga fall konstaterades att registrering av uppgifter om dementa fortsatt, trots att det inte är tillåtet.

– Därför förelägger vi nu de tre kommunerna att sluta registrera sådana uppgifter. Dessutom får de inte använda uppgifter om dementa som redan samlats in, säger Victoria Söderqvist, som lett Datainspektionens granskning, i ett pressmeddelande.

Tidigare arbetade man i Uppsala efter en rutin där i första hand personen själv fick ta ställning i frågan. Om personen inte kunde ”ta emot information och ge uttryck för sin inställning till registrering”, så skulle en legal ställföreträdare kopplas in. Om legal ställföreträdare fanns kontaktades närstående som fick svara på om han eller hon trodde att personen i fråga vill att uppgifterna skulle samlas in.

– Det är datainspektionens ståndpunkt att det bara är en legal ställföreträdare, till exempel en förvaltare eller en god man, som kan fatta beslut om uppgifterna kan samlas in. Anhöriga kan inte göra det, säger Peter Müller, personuppgiftsombud i Uppsala kommun, och förklarar att den rutin som fanns i Uppsala alltså strider mot lagen.

Mats Sandmark, chefsjurist inom kommunen och den som har tagit fram de tidigare använda rutinerna, kan inte svara på om beslutet kommer ha någon större praktisk betydelse för kommunens verksamhet.

– Det normala är att vi följer inspektionens riktlinjer, det vill säga att vi skippar det sista steget, säger han.

Han kommer nu titta närmare på frågan och även diskutera datainspektionens beslut med Sveriges kommuner och landsting, samt med äldrenämnden i Uppsala kommun.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Grannar misstänks för nya trädmord

Fem träd utsattes för skadegörelse för ett år sedan vid Höga stigen intill Mosebacke på Södermalm. Nu har det hänt igen. Och det är inte en isolerad händelse. På flera platser i Stockholm vill personer döda träd. Polisen misstänker boende som vill ha bättre utsikt.

Lyckad start på vapenamnesti

1 mars startade den vapenamnesti som gör det möjligt att lämna in olagliga vapen till polisen utan att få någon påföljd. I Stockholm har det hittills kommit in nästan 400 vapen.

Många kommuner deltar i Earth hour

Idag, lördag, går Earth hour av stapeln. I Stockholmsområdet har intresset ökat för evenemanget under de senaste åren. I år deltar 17 av länets kommuner.

Omtvistad reklam i tunnelbanan

Citytunneln i Malmö ska hållas fri från reklam, istället pryds väggarna av konst. I Stockholm råder det delade meningar om reklamens betydelse. Det ekonomiska argumentet lyfts ofta fram, men hur stor skillnad gör reklamintäkterna egentligen?

– Vi ser ju reklamen som en jätteviktig intäktskälla, säger Sebastian Tahm, pressekreterare för Christer G Wennerholm (M), trafiklandstingsråd i Stockholm.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria