Debatt


Kia Andreasson (MP)
Göteborgs Fria

Kia Andreasson: Anklagelser utan grund

Miljöförvaltningens tjänsteutlåtande som de själva drog tillbaka var skrivet utifrån fel frågeställning, skriver Kia Andreasson (MP).

Frågan som skulle belysas var ifall staden ska tillåta anläggningen eller ifall den ska stoppas med ett kommunalt veto. Inför en sådan prövning ska ärendet inte vara tekniskt belyst, miljökonsekvensbeskrivningen behöver till exempel inte vara gjord.

Det är en rent politiskt bedömning och kanske borde den inte ens behövt gå ut på remiss eftersom svaret redan är givet då vindkraftsparken är medtagen i stadens översiktsplan.

Kritiken som fanns från Miljöförvaltningen bestod huvudsakligen i att man efterlyste detaljer som inte skulle vara med i detta skede. Tjänsteutlåtandet var skrivet som ifall detta var tillåtlighetsprövningen till mark- och miljödomstolen. Men det var det inte.

När den frågan kommer upp i ett senare skede kommer alla dessa detaljer givetvis att belysas och då kommer ansökan också att innehålla ett mer komplett material, inklusive miljökonsekvensbeskrivning.

Jag hoppas att era anklagelser mot mig beror på att ni skrivit en artikel där ni inte haft någon som helst koll på vad ärendet eller processen handlar om och där ni missat att undersöka vem som gjort vad och varför.

En publicerad ursäkt vore på plats.

Fakta: 

Replik: Vindkraft

Tidigare artikel:
Högt pris för vindkraften
i Hake fjord

Relaterade artiklar: 
Vindplats Göteborg 
gör intrång i
unik havsmiljö

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria