• Osby kommun vill ansluta sig till it-samarbetet Unicom. Men då måste de byta från öppen programvara till stängd programvara. It-chefen i kommunen är kritisk.
Skånes Fria

Osbys datarevolution hotas

I Osby är det sedan åtta år tillbaka standard med öppen källkod. Men nu hotar kommunledningen med en helomvändning.

– Det är tro och lite vetande, säger it-chefen Stephan Hellqvist.

Det var när Microsoft gick igenom sina licenser i Osby kommun för snart 11 år sedan som it-chefen reagerade. Att förnya licenserna skulle innebära en kostnad på 625 000 kronor per år. Onödigt, ansåg han och började gradvis byta ut Microsofts Officepaket mot den öppna källkodsvarianten Openoffice. I augusti 2005 blev det standard för hela kommunen med programvara baserad på öppen källkod efter ett inriktningsbeslut från kommunstyrelsen och även servrar byttes från att vara Microsoftbaserade till att bygga på den öppna källkoden Linux.

– Det är stabilare och billigare system. På det här sättet har vi sparat åtskilliga miljoner åt kommunen genom åren, säger Stephan Hellqvist.

Men nu kan det bli slut på användandet av den öppna programvaran i kommunen. I veckan sammanträder kommunstyrelsen och arbetsutskottet har gett som förslag att en studie ska göras om vad det skulle innebära att sluta använda sig av öppen källkod i kommunen. Anledningen är att man ska inleda ett it-samarbete med grannkommunerna, förklarar Anders Pettersson (C), kommunstyrelsens ordförande.

– Det fungerar inte att vi har ett eget system. Den öppna källkoden har inneburit lägre kostnader men den har också bidragit till irritation när vi har kommuniceras, både inom och utanför kommunen, säger han.

Stephan Hellqvist har svårt att dölja sin besvikelse.

– Arbetet vi har lagt ner kommer att spolieras. Det kommer kosta kommunen flera miljoner årligen. Allt för att vi ska se lika dana ut som grannen. Det är ledsamt.

Fattar kommunen beslutet om att börja utreda frågan på kommunstyrelsens möte den 19 juni är ambitionen att det ska leda till ett beslut om att övergå till den licensbaserade programvaran januari 2015.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria