1 500 protesterade mot Aurora
Runt 1 500 personer samlades i dag, lördag, i Göteborg för att protestera mot den pågående militärövningen Aurora 17.
– Vi är här för att visa vårt starka motstånd mot Aurora, Nato och kärnvapen, sa Soraya Post (Fi), EU-parlamentariker, i ett tal under manifestationen.
Bakom demonstrationen stod 33 organisationer och tal hölls av bland andra Henrik Malmrot (Ung Vänster), Sven Wollter och Gudrun Schyman.
Annons
Enligt polis på plats deltog ungefär 1 500 personer i protesten, som samlades på ett regnigt Gustav Adolfs torg och gick till Götaplatsen. Parollerna var Nato ut ur Sverige, Riv upp värdlandsavtalet och Inga kärnvapen på svensk mark.
Framme på Götaplatsen hölls uppträdanden av bland andra Slowgold och körerna Spartacus, Göteborgs feministiska kör och Falu fredskör.
Medlemmar från Liberalerna var på plats i Brunnsparken och delade ut flyers till stöd för militärövningen.
Aurora 17 är den största militärövningen i Sverige på över 20 år. Övningen pågår mellan den 11-29 september och totalt deltar 19 000 personer från försvarsmakten och hemvärnet. Övningen hålls i Stockholm, Mälardalen, på och omkring Gotland samt i Göteborg. Här deltar 1 400 militärer, bland dem amerikanska och franska militärer.
Scenariot i Aurora 17 är en ”eskalerande väpnad konflikt i vårt närområde där Sverige utsätts för ett strategiskt överfall” och syftet med övningen i Göteborg är att öva på värdlandsstöd, att ta emot utländsk militär. Göteborg har valts ut eftersom området ses som militärstrategiskt viktigt.
Protester mot Aurora pågår i Göteborg under helgen och på måndag.
