Spara inte på museernas inträde
Då alliansen fick makten för fem år sedan slopades många museers fria entré, som vi under två år haft i Stockholm. Under denna tid hade man förmånen att gå på museer hur mycket som helst utan att behöva betala orimliga avgifter.
Tanken bakom fri entré-reformen var förstås att nå en bredare publik, något man särskilt lyckades med på Moderna museet där antalet förstagångsbesökare ökade med 30 procent. Dessutom blev det en fördubbling av antalet besökare på Stadsmuseet.
Nu är det i stort sett endast detta, samt Medeltidsmuseet, som har fri entré. Från årsskiftet kommer det att vara slut med det även för dessa. Stadshusalliansen har nämligen beslutat att återinföra entréavgifter till de kommunala museerna i Stockholm.
Det är mycket illa att man sparar ännu mer på kulturverksamhet, att politikerna inte kan inse vilken positiv inverkan det haft. Vi stockholmare och turister blir väldigt besvikna, då det inte längre är möjligt att besöka museer utan att betala höga avgifter.
Nu kommer även dessa museer att förlora många besökare. Denna reform kostade trots allt relativt litet, och museerna har fått in mer pengar från sina butiker och kaféer.
Annat är det i till exempel London där de flesta av de fantastiska museerna har fri entré.
