Stockholms Fria

Var femte restaurang övervakar gäster utan tillstånd

Mer än var femte restaurang i Stockholm har olaglig kameraövervakning. Det visar länsstyrelsens tillsyn från 2011.

Länsstyrelsen besökte slumpmässigt 125 restauranger i delar av Stockholm där många människor rör sig. I 29 restauranger fann tillsynspersonalen att övervakningskameror satts upp utan tillstånd.

– Restauranger är till för människors rekreation. Där ska man inte, utan mycket goda skäl, behöva bli föremål för kameraövervakning, säger Eva Darj, en av tillsynsenhetens jurister som deltog vid inspektionerna, i ett pressmeddelande.

En restaurangägare kan enligt lagen om allmän kameraövervakning få tillstånd att sätta upp en övervakningskamera om den på ett uppenbart sätt kan förebygga brott och förhindra olyckor. En sådan åtgärd ska då väga tyngre än människors intresse av att inte bli övervakade.

Det var vid tillsynen vanligt att kameror satts upp så att de filmade bardisken. Länsstyrelsen skriver med anledning av detta att ”baren bör ses som en integrerad del av restauranglokalen, vilken bör betraktas som en helhet vid bedömningen av begreppet plats dit allmänheten har tillträde. Omständigheten att restauranggäster normalt inte uppehåller sig bakom bardisken saknar betydelse för tillståndsplikten, eftersom kamerorna i fråga kan riktas mot en plats dit allmänheten har tillträde.”

De restauranger som bedrivit olaglig kameraövervakning har beordrats ta ner sina kameror.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vaktbolag aktivt på ockuperad mark bevakar länets sjukhus

Vaktbolaget G4S som säljer säkerhetstjänster i det ockuperade Västbanken bevakar både riksdagshuset, Södersjukhuset, Karolinska universitetssjukhuset och stora delar av primärvården i Stockholms län. ”Jag vill se tydligare regler vilken hänsyn som ska tas till vad en aktör gör utomlands vid en upphandling”, säger landstingets upphandlingsförvaltare Erik Guldbrand.

”Fler kameror ökar tryggheten”

Satsa på fler kameror i centrum för att öka tryggheten och lösa fler brott. Det anser Karl Berg, ordförande i Älvsjö stadsdelsnämd (FP). Men alla är inte lika övertygade om att kameraövervakning är det bästa sättet att skapa en tryggare miljö.

SL polisanmäler Securitas

SL har polisanmält Securitas efter att externa jurister kommit fram till att Securitas överrapportering kan röra sig om bedrägeri. Erika Ullberg, trafiklandstingsråd i opposition (S), är kritisk mot SL:s beslut.

© 2026 Stockholms Fria