LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Mediekritik
Anders Andarve

Läsarnas Fria

Sommarvikarie på GöteborgsPosten 2007

Snart är det sommar och vikarier skall fylla stolarna på redaktioner runt om i landet.
I Göteborg väljer Sveriges näst största morgontidning GöteborgsPosten en speciell gräddfil genom att hyra in packet genom Mediakompetens. Det blir billigast så och innebär inga ataganden för företaget.
Sen får de jobba dubbelt så mycket för samma lön.

Sommaren kommer allt närmare, och det är dags för de hugade nybakade journalisterna från högskolorna att ta sina första trevande steg in i mediaträsket. Fotografer och reportrar skall slåss om de semestertomma stolarna. Statistiskt sett ramlar minst 2000 ansökningar in i landet.

Men i Göteborg har det uppstått smolk i glädjebägaren. Enligt tidningen Journalisten har GöteborgsPosten, GP, valt att leasa in vikarier via Mediakompetens. Bolaget såg dagens ljus för 24 månader sen och vips skrev GP på avtal. Som i det närmaste enda tidning har de köpt personal av detta hallickföretag. GöteborgsPosten ser möjligheten att ställa alla regler på huvudet. Här gäller det att knega ändan av sig och mer än vad som stipuleras normalt enligt det lokala avtal som journalistklubben har tecknat med GP.

 Detta tillvägagångssätt är tvivelaktigt. Många söker till platserna på GP, men tvingas nu in i en situation som inte rimmar med god sed. Vem är vinnaren - jo självklart GP som spar massor och slipper alla försäkringsåtaganden och annat viktigt som skall ingå i ett vikariat.

En rimlig uppmaning till de som nu sökt - tänk till! Lägger du dig platt för denna konstruktion så drar du med dig massor av ondo inför framtiden för dina kollegor. Kapitalhetsen och jakten på vinster piskar redaktionena från ägarhåll. Man bryr sig inte om det redaktionella längre - utan det är annonspengarna som är huvudsaken.

Låt dig inte utnyttjas!

 

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Rimliga slutsatser om kravallerna

Hans Abrahamsson skall ha cred för ett jättejobb med sin kommande bok “En delad värld - Göteborgshändelserna
i backspegeln'. Jag läste i GFT med stort intresse om Abrahamssons olika ingångar och hur han dragit slutsatser som är rimliga under och efter Göteborgskravallerna. Det är bra att det kommer en bok som utvärderar även denna sida om CIA:s inblandning och påverkan. Media har inte på något sätt tagit upp detta förutom GFT, skriver Anders Andarve.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria