LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Inrikes
LFT:s redaktion

Läsarnas Fria

Sverige firar världsboksdagen

Torsdag 23 april firas för trettonde gången Världsboksdagen, som instiftades av Unesco 1995.

Över hela landet besöker författare bibliotek för träffa läsare och berätta om sina författarskap. Åsa Linderborg, Torgny Lindgren, Aase Berg, Majgull Axellson och Björn Ranelid är några av författarna som framträder.
Idén till Världsboksdagen kommer upsprungligen från Katalonien i Spanien. Här har man sedan 1990-talets början firat skydsshelgonet Sankt Görans dag just den 23 april, genom att ge en bok i gåva till dem man tycker om.
 Unescos högsta beslutande organ, generalkonferensen, motiverade sitt beslut att inrätta världsbokdagen med att "böcker genom historien varit det mest kraftfulla medlet för att sprida kunskap och det mest effektiva sättet att bevara kunskap”.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Stoppade utvisning: "Jag hade gjort om det"

Sent i måndags kväll skulle en afghansk medborgare i 50-årsåldern utvisas till sitt hemland. Ombord på planet vid Landvetter befann sig även aktivisten Elin Ersson, 21, som vägrade låta det lyfta.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria