LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Notiser
Mats Höglund

Läsarnas Fria

Jobba som bloggare

Arbetsförmedlingen söker just nu fem unga arbetssökande. Uppgiften är att söka jobb och berätta om det i video-, blogg- och chattform. Ansökningstiden går ut den 20 september.

De fem som väljs ut skall tillsammans med ungdomsarbetsförmedlaren och programledaren David Bexelius ge sig ut på jobbmarknaden. Fram till den 30 november skall de blogga, filma och chatta om sina upplevelser. Ett syfte med projektet är att höja kunskapsnivån om arbetsmarknaden bland unga. Ett annat syfte är att öka kunskapen om ungdomars situation hos arbetsgivare och vägledare. För att kvalificera sig för tjänsten är arbetslöshet ett krav och obefintlig arbetslivserfarenhet en stor merit. För mer information se www.jobbsokarna.se och www.avstamp.nu

 

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Stoppade utvisning: "Jag hade gjort om det"

Sent i måndags kväll skulle en afghansk medborgare i 50-årsåldern utvisas till sitt hemland. Ombord på planet vid Landvetter befann sig även aktivisten Elin Ersson, 21, som vägrade låta det lyfta.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria